Samorząd lekarski prosi Prezydenta o weto

Kategoria: Finanse
Data: 19-12-2022 r.

Naczelna Rada Lekarska prosi Prezydenta o weto dla ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw. Swoją prośbę argumentuje tym, że wprowadzenie zawartych w ustawie przepisów ograniczy środki dostępne na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej. 

Apel Naczelnej Rady Lekarskiej został przesłany do Prezydenta RP 16 grudnia 2022 r. Dotyczy on ustawy wprowadzającej zmiany w sposobie finansowania publicznego systemu ochrony zdrowia. Zdaniem lekarzy będzie mniej pieniędzy na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej, co przełoży się na bezpieczeństwo pacjentów. 

 

Samorząd lekarski zaznaczył, że kategorycznie sprzeciwia się proponowanej zmianie przepisów w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty, dlatego prosi o jej ponowne rozpatrzenie. 

O szkodliwych - według NRL - nowych przepisach, samorząd lekarski mówił już wcześniej. Chociażby w stanowisku Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z 18 listopada 2022 r. w którym wyraźnie zaznaczył, że przerzucanie finansowania części świadczeń zdrowotnych i leków z budżetu państwa na Narodowy Fundusz Zdrowia, a jednocześnie brak zwiększenia środków w budżecie NFZ to działania, które nie tylko narażają życie i zdrowie pacjentów, lecz także doprowadzą do pogłębiającego się kryzysu służby zdrowia. W stanowisku czytamy: Tymczasem ocena skutków regulacji wskazuje na umniejszenie wydatków z budżetu państwa na zdrowie przekraczające 7 miliardów złotych i zmniejszenia środków NFZ o blisko 6 miliardów złotych.

Wskazano także obawy, że środki, które powinny być wykorzystane na zdrowie obywateli, będą wykorzystane w zupełnie innych celach. 

Jeszcze na etapie prac nad projektem, Naczelna Rada Lekarska w październiku 2022 r. podkreślała jak niebezpieczne dla zdrowia pacjentów jest przerzucenie kosztów leczenia na Narodowy Fundusz Zdrowia bez możliwości pokrycia ich ze środków z budżetu państwa. 

Przypomnijmy, zmiany dotyczą kosztów refundacji leków dla seniorów i kobiet w ciąży, świadczeń wysokospecjalistycznych, kosztów ratownictwa medycznego oraz kosztów zakupu produktów leczniczych stosowanych w ramach programów polityki zdrowotnej, które po wprowadzeniu nowych przepisów mają być finansowane jedynie z budżetu NFZ. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej - portal nil.org.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42487 )
Array ( [docId] => 42487 )