Szpitale będą wolne od minimalnego podatku dochodowego

Kategoria: Finanse
Data: 30-04-2022 r.

Przygotowano projekt zmiany przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych. Jeśli wejdą w życie, podmioty lecznicze zostaną zwolnione z obowiązku płacenia minimalnego CIT od 1 stycznia 2022. 

Zmiana przepisów ma zaledwie dwa artykuły, ale za to ogromne znaczenie. I niewątpliwie jest odpowiedzią na liczne postulaty płynące z branży. Ma naprawić pewne "niedopatrzenie" które pojawiło się podczas konstruowania nowego systemu podatkowego obowiązującego od 1 stycznia. Dlatego też jej wejście w życie przewiduje się z dniem ogłoszenia, ale ze skutkiem od 1 stycznia 2022 r. 


Zobacz także: W jakiej formie możesz prowadzić przychodnię

Minimalny CIT

 

Obowiązujące od 1 stycznia 2022 r. przepisy wprowadziły instytucję minimalnego podatku dochodowego od osób prawnych. Minimalny podatek dochodowy wynosi 10% podstawy opodatkowania i dotyczy spółek będących podatnikami oraz grup kapitałowych, które poniosły stratę ze źródła przychodów innych niż zyski kapitałowe albo osiągnęły udział dochodów ze źródła przychodów innych niż zyski kapitałowe, w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości do 1%.

W obliczeniach straty i jednoprocentowego udziału nie bierze się pod uwagę przychodów i kosztów uzyskania przychodów związanych z transakcją, której cena bądź sposób ustalania tej ceny wynika z przepisów ustawy bądź aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustawy. 


Zobacz także: Czy lekarz prowadzący własną praktykę może przejść na ryczałt?

Szpitale z obowiązkiem podatkowym

Przepis był wprowadzony po to, aby spółki nie ukrywały swoich prawdziwych dochodów. Generalnie miał więc uchronić przed omijaniem obowiązków podatkowych. Jednak ustawodawca nie przewidział, że taką spółką może być również szpital prowadzony w formie spółki z o.o., które realizują świadczenia medyczne finansowane ze środków publicznych na podstawie kontraktów z NFZ. Nie dość, że sytuacja finansowa w takich placówkach bywa trudna sama w sobie, to nagle okazało się, że nie tylko muszą wiązać koniec z końcem, lecz także przy tym wiązaniu uwzględnić 10% podatku. 

Ministerstwo finansów tłumaczyło, że skoro placówka medyczna osiąga straty ze względu na udzielanie świadczeń medycznych, to można zastosować wobec niej wyłączenie dotyczące transakcji, których ceny są ustalane w ustawie. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że placówki czasami udzielają dodatkowo świadczeń komercyjnych i wtedy nagle mogłoby się okazać, że jednak zwolnienie ich nie będzie obejmować. Zresztą samo wyjaśnienie nie było wiążącym aktem prawnym, który dało się bez niepokoju zastosować w rozliczeniach podatkowych. 

Zmiana przepisów

Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów nie były przekonujące. Dlatego powstał ostatecznie projekt ustawy, który nie pozostawia wątpliwości. Co ciekawe w jej uzasadnieniu możemy przeczytać, że obowiązek podatkowy dotyczy podmiotów prowadzonych w formie spółki kapitałowej, nawet jeśli ich jedynym udziałowcem jest jednostka samorządu terytorialnego. 


Zobacz także: Zrównoważony rozwój – jakie działania mogą podjąć placówki medyczne na rzecz środowiska?

Źródło:

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wraz z uzasadnieniem - orka.sejm.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41737 )
Array ( [docId] => 41737 )