Uchodźca z Ukrainy będzie się leczył na koszt NFZ

Kategoria: Ochrona zdrowia
Data: 02-03-2022 r.

Każdy obywatel Ukrainy, który potrzebuje pomocy medycznej, otrzyma ją w Polsce na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia.

To bardzo jasne wytyczne, które możemy przeczytać m.in. na stronie NFZ. Póki co nie ma jednak żadnych przepisów, które regulowałyby tę kwestię. Rząd jest na etapie przygotowań specjalnych rozwiązań prawnych, które dadzą możliwość rozliczenia tych świadczeń. Znamy jednak założenia.

Kiedy uchodźca ma prawo do leczenia w szpitalu?

 

Żeby móc skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej czy szpitala trzeba spełnić kilka warunków. Taka forma pomocy jest przewidziana dla obywateli Ukrainy, którzy posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub mają stempel Straży Granicznej RP w dokumencie podróży. Jest to zdaniem NFZ niezbędny dowód na legalny pobyt na terytorium RP.  Dotyczy to jedynie osób, które przekroczyły granicę w związku z konfliktem zbrojnym od 24 lutego 2022 r. 

Przepisy nad którymi pracuje Rząd mają obowiązywać z datą wsteczną - właśnie od 24 lutego. 

Rozliczenie świadczeń zgodnie z umowami z NFZ

Jeśli chodzi o rozliczenie świadczeń udzielonych obywatelom Ukrainy, to nie przewiduje się żadnych rewolucji w tej materii. Mają być one rozliczane zgodnie z dotychczasowymi umowami z NFZ, dotyczącymi świadczeń udzielanych polskim pacjentom. Trzeba tylko pamiętać, aby przygotować dokładną ewidencję udzielanych świadczeń, z wykorzystaniem wszystkich dostępnych danych pacjenta m.in. z paszportu lub z innego dokumentu podróży albo z zaświadczenia wydanego przez Straż Graniczną RP.

Jeśli osoba z Ukrainy trafi do polskiej placówki medycznej, to z pewnością nie powinna otrzymać faktury za udzielone świadczenia

Dostęp do informacji

Polskie urzędy stają przed wyzwaniem zapewnienia uchodźcom z Ukrainy nie tylko opieki medycznej, schronienia i wyżywienia. W czasach, w których niezbyt wiele rzeczy jest pewne, istotny jest dostęp do informacji. Wiele stron rządowych przygotowuje pakiety informacji w języku ukraińskim. Należy do nich także ZUS i NFZ. 

ZUS na swojej stronie internetowej publikuje informacje o świadczeniach rodzinnych, emerytalnych i rentowych, oraz świadczeniach związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym. Przewidziano również ukraińskojęzyczną wersję profilu na zusowskiej platformie usług elektronicznych. 

Osoba z Ukrainy nie musi mieć ważnych dokumentów

Uchodźcy mają aktualnie ułatwioną drogę przechodzenia przez granicę. Zadbano także o osoby, które już są na terytorium Polski, a ich dokumenty utraciły ważność. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uspokaja, że nie muszą oni wyjeżdżać z kraju. Co więcej, nie powinni także martwić się o legalność swojego pobytu. 

Baza lokalowa ZUS dla uchodźców z Ukrainy

Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska zadeklarowała, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest gotowy do pomocy uchodźcom także w aspekcie tymczasowego zakwaterowania. Może bowiem udostępnić swoją bazę noclegową wszystkim potrzebującym osobom, które trafiły do naszego kraju z Ukrainy.  Ośrodki szkoleniowe na terenie całego kraju będą w stanie dać schronienie ponad 1400 osobom. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41332 )
Array ( [docId] => 41332 )