Czy dostosowałeś się do przepisów ustawy o działalności leczniczej

Kategoria: Zarządzanie
Autor: Rubinkowska Anna
Data: 18-06-2012 r.

Przed 1 lipca 2012 r. menedżerowie jednostek ochrony zdrowia, w tym małych gabinetów lekarskich, muszą zgłosić odpowiednie zmiany do rejestrów podmiotów leczniczych, a także stworzyć lub zmodyfikować regulaminy organizacyjne. Te nowe obowiązki wynikają z ustawy o działalności leczniczej, która na ten dzień zakłada koniec okresu przejściowego.

Samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, żeby uzyskać wpis do rejestru po przekształceniu się w spółki prawa handlowego, rejestracji w KRS lub w ewidencji działalności gospodarczej, mają obowiązek przedstawić następujące dane i dokumenty przed organem rejestrowym:

  • dane firmy, tj. nazwa lub imię i nazwisko (dla osób fizycznych), adres siedziby, adres miejsca świadczeń zdrowotnych,
  • forma organizacyjno-prawna, tj. typ i rodzaj spółki,
  • określenie rodzaju działalności leczniczej oraz zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych,
  • określenie przedsiębiorstwa wraz z wykazem jednostek lub komórek organizacyjnych, których działalność jest związana z udzielaniem świadczeń zdrowotnych,
  • numer wpisu do KRS lub ewidencji działalności gospodarczej oraz numer REGON i NIP.

Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o zgodności z prawdą i kompletności dokumentów, a także zadeklarować, że jednostka spełnia warunki wykonywania działalności oraz dokument stwierdzający, że pomieszczenia przeznaczone na działalność leczniczą spełniają wymogi ogólnobudowlane, sanitarne oraz instalacyjne – kopię decyzji administracyjnej – otrzymany od właściwego powiatowego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Z kolei regulamin organizacyjny ma określać m.in. zasady udzielania, finansowania i nadzorowania świadczeń zdrowotnych. Obowią­zek stworzenia tego dokumentu dotyczy nie tylko praktyk zawodowych związanych umową z Narodowym Funduszem Zdrowia, ale wszystkich lekarzy, pielęgniarek i położnych, także tych praktykujących wyłącznie prywatnie.

Regulamin organizacyjny w praktyce zawodowej musi być opracowany nie tylko w przypadku, gdy praktyka jest świadczeniodawcą Narodowego Funduszu Zdrowia, ale w każdym innym przypadku prowadzenia działalności. Oznacza to, że również lekarze i pielęgniarki praktykujący wyłącznie prywatnie, mają obecnie ten nowy obowiązek.

Rubinkowska Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29799 )
Array ( [docId] => 29799 )