Doskonalenie zawodowe lekarzy od 1 marca 2022 r.

Kategoria: Zarządzanie
Autor: Anna Słowińska
Data: 28-04-2022 r.

Co zmieniają nowe przepisy w sprawie doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów? Czy lekarz sam odpowiada za zdobycie odpowiedniej punktacji? Czy otrzyma powiadomienie, gdy nie zrealizuje obowiązku doskonalenia?

Dopełnienie obowiązku doskonalenia zawodowego lekarza okręgowa rada lekarska potwierdza przez wpis w okręgowym rejestrze lekarzy. Podstawą potwierdzenia jest przedstawiona przez lekarza indywidualna ewidencja przebiegu doskonalenia zawodowego i dokumentacja potwierdzająca odbycie określonych form doskonalenia zawodowego. Oznacza to, że lekarz sam musi dbać o uzyskanie właściwej liczby punktów edukacyjnych i realizować doskonalenie zawodowe w przewidzianych przez przepisy formach. Gdy nie będzie realizował obowiązku, dostanie powiadomienie od okręgowej rady lekarskiej.

Doskonalenie zawodowe lekarzy - liczba punktów w okresie rozliczeniowym

Lekarz powinien uzyskać 200 punktów edukacyjnych w wyznaczonym okresie rozliczeniowym. Okres rozliczeniowy obejmuje 48 miesięcy. Uwzględnij, że punktów edukacyjnych uzyskanych przez lekarza i lekarza dentystę w okresie rozliczeniowym nie przenosi się na kolejny okres rozliczeniowy.

Ciekawostką jest, że jeżeli lekarz lub lekarz dentysta pełni służbę w ramach misji poza granicami kraju w polskich kontyngentach wojskowych, każdy rozpoczęty miesiąc tej służby w danym okresie rozliczeniowym obniża liczbę punktów niezbędnych do dopełnienia obowiązków o 2% wymaganej liczby punktów.

Ważne: Nowe przepisy zniosły wpisy liczby punktów edukacyjnych w dokumencie prawo wykonywania zawodu lekarza albo lekarza dentysty. Okręgowe rady lekarskie odnotują punkty edukacyjne w okręgowym rejestrze lekarzy i lekarzy dentystów. Nie będą także wprowadzać dalszych wpisów w dokumencie prawo wykonywania zawodu lekarza albo lekarza dentysty w części „wpisy uzupełniające” liczby zdobytych punktów.

Zwolnienie z obowiązku doskonalenia zawodowego

W pewnych przypadkach lekarz jest zwolniony z obowiązku doskonalenia zawodowego na skutek wystąpienia określonych warunków. I tak dopełnienie obowiązku doskonalenia zawodowego nie dotyczy lekarza:
1) odbywającego staż podyplomowy,
2) przebywającego na urlopie macierzyńskim,
3) będącego na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby przekraczającej łącznie 50% okresu rozliczeniowego.

Przepisy nie wymieniają innych sytuacji, więc poza wymienionymi wyjątkami lekarz powinien w normalnym trybie realizować obowiązek doskonalenia zawodowego.

Członkowie towarzystw naukowych i szkolenia specjalistyczne

Lekarz albo lekarz dentysta realizujący obowiązek doskonalenia zawodowego w ramach programu przyjętego przez towarzystwo naukowe lub kolegium specjalistów może wystąpić do okręgowej izby lekarskiej, której jest członkiem, o wpisanie do okręgowego rejestru lekarzy i lekarzy dentystów liczby punktów uzyskanych w okresie rozliczeniowym, zgodnej z załącznikiem do rozporządzenia.

Ważne: Podstawą wpisu jest zaświadczenie wydane przez to towarzystwo lub kolegium specjalistów. Liczba punktów edukacyjnych za przynależność do jednego towarzystwa naukowego wynosi 5 pkt, nie więcej niż 20 pkt w czasie rozliczeniowym.

Za równoważne z uzyskaniem 50 punktów edukacyjnych uważa się odbycie każdego roku szkolenia specjalizacyjnego, przy czym punkty otrzymuje się wyłącznie za minimalny okres danego szkolenia specjalizacyjnego określony w programie specjalizacji.

Ważne: Dokumentem potwierdzającym odbycie szkolenia specjalizacyjnego jest zaświadczenie wydane przez kierownika specjalizacji, które lekarz przedstawia okręgowej radzie lekarskiej do wglądu.

Za równoważne z uzyskaniem 50 punktów edukacyjnych uważa się także uzyskanie certyfikatu potwierdzającego posiadane umiejętności zawodowe.

Niedopełnienie obowiązku doskonalenia zawodowego

Podmiotem, który powiadamia lekarza o braku wykazywania aktywności w dopełnieniu obowiązku doskonalenia zawodowego, jest okręgowa rada lekarska. Powiadomienie następuje za pomocą Systemu Monitorowania Kształcenia, gdzie lekarz loguje się ze strony smk.ezdrowie.gov.pl.

Nieuzyskanie wymaganej liczby punktów nie powoduje utraty prawa wykonywania zawodu. Zgodnie jednak z art. 11 ust. 1 ustawy, jeżeli okręgowa rada lekarska stwierdzi, iż istnieje uzasadnione podejrzenie niedostatecznego przygotowania zawodowego lekarza, powołuje komisję złożoną z lekarzy o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych, która wydaje opinię o przygotowaniu zawodowym tego lekarza.

Okręgowa rada lekarska na podstawie opinii komisji może zobowiązać lekarza do odbycia uzupełniającego przeszkolenia.

Z tego tytułu zainteresowany lekarz ma prawo do uczestnictwa w posiedzeniu okręgowej rady lekarskiej w czasie rozpatrywania jego sprawy.

Formy doskonalenia zawodowego

Na formy doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów wskazuje § 1 rozporządzenia. Można je realizować m.in. przez:
1) udział w kursie medycznym krajowym lub zagranicznym nieobjętym programem odbywanej specjalizacji;
2) udział w kursie medycznym prowadzonym za pośrednictwem środków przekazu telewizyjnego lub sieci internetowej z ograniczonym dostępem:
a) krajowym, który uzyskał akceptację Naczelnej Rady Lekarskiej,
b) zagranicznym, którego organizatorem jest uczelnia medyczna, lekarskie towarzystwo naukowe, międzynarodowa organizacja lekarska lub podmiot, którego działalność w zakresie kształcenia podyplomowego lekarzy lub lekarzy dentystów uzyskała akredytację właściwego organu w państwie, w którym prowadzi działalność;
3) udział w krajowym lub zagranicznym kongresie, zjeździe, krajowej bądź zagranicznej konferencji, a także krajowym i zagranicznym sympozjum naukowym;
4) odbycie praktyki klinicznej w krajowym lub zagranicznym ośrodku specjalistycznym;
5) udział w posiedzeniu oddziału stowarzyszenia działającego jako kolegium specjalistów albo towarzystwo naukowe w danej dziedzinie medycyny, zwane dalej „towarzystwem naukowym”, lub udział w posiedzeniu sekcji albo koła tego stowarzyszenia;
6) udział w szkoleniu wewnętrznym organizowanym przez podmiot leczniczy, w którym lekarz lub lekarz dentysta udziela świadczeń zdrowotnych, lub organizowanym przez grupę lekarzy bądź lekarzy dentystów;
7) wykład, doniesienie w formie ustnej lub plakatowej na kursie medycznym, kongresie, zjeździe, konferencji, sympozjum naukowym krajowym bądź zagranicznym.

Pozostałe formy przewiduje § 1 ust. 8 do 20 rozporządzenia.

Liczby odpowiadające poszczególnym formom doskonalenia zawodowego znajduje się w załączniku do rozporządzenia pt. „Liczba punktów edukacyjnych odpowiadających poszczególnym formom doskonalenia zawodowego oraz dokumenty potwierdzające odbycie tego szkolenia”.

Anna Słowińska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41761 )
Array ( [docId] => 41761 )