Komisja Europejskiej apeluje, by przygotować się na COVID

Kategoria: Zarządzanie
Data: 14-09-2022 r.

Już dawno przestaliśmy żyć epidemią koronawirusa, jednak on nie daje o sobie zapomnieć. Już teraz pojawia się coraz więcej zachorowań, a przed nami najtrudniejszy czas jesienno-zimowy. Unia Europejska apeluje, by na ten okres porządnie się przygotować. 

Komisja Europejska apeluje, aby wykorzystać dostępne środki i przygotować się do nieuniknionego wzrostu zachorowań w nadchodzącym okresie jesienno-zimowym. Pożądanymi strategiami działania mają być m.in. szczepienia ochronne i nadzór nad COVID-19. Ma to pozwolić odpowiednio szybko zareagować na pojawiające się ogniska pandemii. Jednak największy nacisk kładzie się na upowszechnienie szczepień, co ma zapewnić wszystkim obywatelom skuteczną ochronę. 

 

U wrót kolejnej fali pandemii

Biorąc pod uwagę doświadczenia ostatnich lat, kiedy to właśnie jesienią i zimą jest najwięcej zachorowań, trzeba odpowiednio przygotować się także w tym roku. Podjęte teraz działania będą miały wpływ na dalszy przebieg pandemii. To przełoży się nie tylko na poziom odporności, który uda się osiągnąć społeczeństwu, lecz także na ewentualne zakłócenia gospodarki, oraz wydolności systemu opieki zdrowotnej.  Wiceprzewodniczący do spraw promowania europejskiego stylu życia zaznacza, że państwa członkowskie nadal powinny koordynować swoje działania w skali całej UE. Niewątpliwie stoimy bowiem w obliczu kolejnej fali pandemii.

Takiego samego zdania jest komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności. Podkreśla dodatkowo, że pandemia wcale nie minęła. Potrzebne są skuteczne i skoordynowane działania, aby uniknąć kolejnego nagłego wzrostu liczby zachorowań. Ważne: Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności apeluje, aby wszystkie państwa członkowskie miały rzetelne strategie szczepień, co ma być elementem przygotowań na jesień. W ramach tych strategii państwa członkowskie mają uwzględnić wprowadzenie do obrotu nowych, dostosowanych do rozwoju wirusa, szczepień przypominających. Przy czym państwa członkowskie powinny także zadbać o jasny przekaz i precyzyjne informowania swoich obywateli, która szczepionka jest najlepsza dla której grupy osób. 

Elementy przygotowania państw członkowskich

Przygotowanie państw europejskich na sezon jesienno-zimowy ma przede wszystkim dotyczyć:
- wprowadzenie skutecznych systemów nadzoru pozwalających monitorować rozwój wirusa
- zapewnienia odpowiedniej strategii szczepień, z uwzględnieniem nowych, dopuszczonych do obrotu szczepionek i zwiększenie wskaźnika zaszczepienia - zarówno pierwszą dawką jak i dawką przypominającą. W tym drugim przypadku jest to szczególnie ważne dla osób powyżej 60 roku życia, oraz innych narażonych na poważny przebieg choroby. Z tym związana jest również konieczność zapewnienia odpowiedniego zaplecza logistycznego do wykonania szczepień.
- przygotowania do wprowadzenia skutecznych środków ochrony zdrowia publicznego - rozumie się przez to m.in. wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek, czy ograniczenia liczby osób np. zgromadzeń. Środki wprowadzone w szkołach mają być adekwatne do zagrożenia i stanowić konieczne minimum - w taki sposób, aby nie zakłócały procesu edukacyjnego.
- wzmocnienie zdolności systemów ochrony zdrowotnej i odpowiednie przeszkolenie pracowników opieki zdrowotnej, także w zakresie rozpoznawania objawów pocovidowych,
- działań skierowanych na poprawę stanu zdrowia psychicznego obywateli, ze szczególnym uwzględnieniem dbałości o kondycję psychiczną pracowników służby zdrowia.  

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej - portal ec.europa.eu

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42162 )
Array ( [docId] => 42162 )