Zgodnie z art. 7 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty można było przyznać warunkowe prawo do wykonywania zawodu, jeśli dana osoba spełnia określone warunki i posiadała kwalifikacje nabyte poza państwem UE. Jednak takie warunkowe przyznanie przewidziane jest jedynie w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii. Od 1 kwietnia 2022 r. nie ma możliwości wydawania zgody na podstawie przywołanego przepisu.
Koniec epidemii - co z warunkowym prawem wykonywania zawodu lekarza?
Zmiany w zasadach funkcjonowania warunkowego prawa do wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty są spowodowane zniesieniem wyodrębnionych podmiotów leczniczych, które były dedykowane do udzielania świadczeń zdrowotnych osobom chorym na COVID-19.
Ważne: Wstrzymuje się wydawanie zgody na wykonywanie zawodu na podstawie art. 7 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.
Jeżeli ktoś złożył wniosek o wydanie zgody w terminie do 31 marca 2022 r., to będzie on rozpatrywany na dotychczasowych zasadach.
Co zrobić z wydaną już zgodą?
Jeśli dany lekarz, bądź lekarz dentysta otrzymał już zgodę na wykonywanie zawodu właśnie na podstawie przywołanego art. 7 ust. 9 ustawy, to ma on możliwość wystąpienia do Ministra Zdrowia z wnioskiem o wydanie zgody na wykonywanie zawodu poza podmiotem leczniczym przeznaczonym dla pacjentów covidowych. Wniosek musi wskazywać w jakim podmiocie dany lekarz chce świadczyć usługi.
Rozwiązaniem jest także udzielanie świadczeń zdrowotnych w podmiotach pomagających osobom, które na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa przebywają legalnie w Polsce. W takiej sytuacji nie jest wymagane uzyskanie zgody Ministra Zdrowia. Konieczne jest jednak dokonanie zgłoszenia o tym fakcie, skierowanego do Ministra Zdrowia w terminie 7 dni od rozpoczęcia pracy. W zgłoszeniu należy zawrzeć informację o tym na jaki okres i w jakim podmiocie określony lekarz został zatrudniony.
Lekarze z Ukrainy
Po dokonaniu analogicznego zgłoszenia wskazującego podmiot leczniczy oraz okres zatrudnienia można także wykonywać zawód w dowolnym podmiocie leczniczym. Jednak ta możliwość dotyczy jedynie osób posiadających obywatelstwo ukraińskie. Rozwiązanie zostało wprowadzone w art. 61 ust. 4 pkt 2 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
Wspomniany przepis pozwala obywatelom Ukrainy, którzy posiadają kwalifikacje lekarza lub lekarza dentysty, w okresie 18 miesięcy liczonym od 24 lutego 2022 r. wykonywać zawód lekarza albo lekarza dentysty oraz przyznać warunkowe prawo wykonywania tych zawodów. Osoby te muszę jednak mieć pełną zdolność do czynności prawnych, odpowiedni stan zdrowia, który umożliwi wykonywanie zadań lekarza bądź lekarza dentysty, charakteryzować się nienaganną postawą etyczną oraz posiadać dyplom potwierdzający co najmniej ukończenie pięcioletnich studiów - który został odpowiednio zatwierdzony.
Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Zdrowia - portal gov.pl
