Nie tylko personel medyczny ma prawo do dodatku za pracę w nocy

Kategoria: Zarządzanie
Data: 04-10-2022 r.

W najnowszym projekcie zmieniającym ustawę o działalności leczniczej zwrócono uwagę na prawa osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który pracę świadczą w systemie zmianowym. Projektodawcy zauważają, że to nie tylko lekarze i pielęgniarki - starają się więc rozszerzyć grupę uprawnionych do dodatku za pracę w nocy, w niedzielę i święta na wszystkie osoby zatrudnione w podmiotach leczniczych. 

Dodatki za pracę zmianową zostały określone w art. 99 ustawy o działalności leczniczej. Zgodnie z przywołanym przepisem dodatek przysługuje pracownikom wykonującym zawód medyczny, zatrudnionym w systemie pracy zmianowej w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą. 

Wysokość tych dodatków określono jako co najmniej 65% stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego za każdą godzinę pracy w porze nocnej i co najmniej 45% stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego za każdą godzinę pracy w niedziele, święta oraz dni wolne od pracy wynikające z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. 

Dodatek nie tylko dla medyków

Nowy projekt zmienia tylko pierwszą część przywołanego przepisu, zastępując go słowami „Pracownikom zatrudnionym w systemie pracy zmianowej w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne przysługuje dodatek”

Projektodawcy zakładają, że nowa regulacja powinna wejść w życie od 1 stycznia 2023 r. 

Uzasadnienie zmian

Zmiana art. 99 ustawy o działalności leczniczej wydaje się dość oczywista. W systemie zmianowym, wykonując pracę w nocy, w niedzielę czy święta, pracują nie tylko przedstawiciele zawodów medycznych. Jest również cała grupa innych pracowników, których praca jest konieczna by placówka mogła normalnie funkcjonować. Do grupy tej należą sanitariuszki i sanitariusze, salowe i salowi, pracownicy i pracownice gospodarcze, osoby zatrudnione w serwisach sprzątających, pracownicy zatrudnieni na stanowiskach pomocniczych w działalności medycznej etc. Osoby te wykonują pracę w podobnych warunkach w podmiotach leczniczych, a ich sytuacja znacząco się różni - mamy więc tutaj przykład nierównego traktowania. 

Rachunek zysków i strat

Rozszerzenie uprawnienia do dodatku na wszystkie osoby zatrudnione w systemie pracy zmianowej w podmiotach leczniczych, niweluje tą nierówność. Projektodawcy przewidują także, że zmiana zmniejszy rotację pracowników w podmiotach leczniczych. Może również przyczynić się na częstsze podejmowanie decyzji o wykonywaniu zawodów leczniczych. 

Budżet NFZ będzie bardziej obciążony na skutek proponowanej zmiany, ze względu na konieczność wypłaty większej liczby dodatków. Szacuje się, że na zabezpieczenie wypłaty dodatków trzeba zabezpieczyć ok. 300 mln. zł. 

Źródło:

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej opublikowany w wykazie projektów ustaw, którym jeszcze nie został nadany numer druku na oficjalnym portalu Sejmu RP - portal sejm.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42227 )
Array ( [docId] => 42227 )