Podstawowa opieka zdrowotna dla każdego – poznaj najnowsze zmiany

Kategoria: Zarządzanie
Autor: Rubinkowska Anna
Data: 22-11-2016 r.

Wprowadzenie bezpłatnych świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej dla każdego, również dla osób nieubezpieczonych, to jedna z ważnych dla placówek medycznych zmian, którą przewiduje projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przyjęty 4 listopada przez Sejm.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych ma zagwarantować każdej osobie, która skorzysta ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (także nocnej i świątecznej), że nie poniesie ona kosztów z tym związanych. Ma to poprawić dostępność do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej i wyeliminować sytuacje, w których pacjent nie korzystał ze świadczeń, bo obawiał się poniesienia kosztów.

 

Zmiany nie oznaczają jednak rezygnacji z obowiązku opłacania składek na NFZ. Chodzi o odstąpienie od dochodzenia przez NFZ kosztów udzielonych świadczeń, np. gdy student, który jest ubezpieczony podejmie pracę, czyli zostanie wyrejestrowany z ubezpieczenia jako student, a po zakończeniu pracy i po powrocie na studia nie dojdzie do automatycznego przywrócenia go do ubezpieczenia.

Dodatkowo - w ramach programu obowiązkowych szczepień ochronnych - Sejm zdecydował, że zakup szczepionek nie będzie finansowany przez NFZ. Szczepionki będą finansowane z budżetu państwa. W ten sposób zrezygnowano z zapisu ustawowego, zgodnie z którym od 2017 roku to NFZ miał finansować zakup obowiązkowych szczepionek dla ubezpieczonych.

Finansowanie szczepionek z budżetu państwa oznacza przywrócenie odpowiedzialności państwa za politykę zdrowotną, w tym za prowadzenie działań profilaktycznych. Koszt projektowanej regulacji w 2017 roku wyniesie ok. 142 mln zł. W latach 2017-2026 na ten cel trzeba będzie wyasygnować ok. 1.573 mln zł.

Anna Rubinkowska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39760 )
Array ( [docId] => 39760 )