Prawo do wykonywania zawodu dla lekarzy z Ukrainy

Kategoria: Zarządzanie
Data: 12-03-2022 r.

Przepisy specustawy przewidują uproszczony tryb zatrudniania lekarzy z Ukrainy. Będą mieli warunkowe prawo do wykonywania zawodu na terenie Polski. Jednak muszą spełniać pewne warunki. 

Nowe regulacje mają ograniczony okres obowiązywania. Od 24 lutego przez 18 miesięcy obywatel Ukrainy posiadający kwalifikacje lekarza lub lekarza dentysty, może dostać pozwolenie na warunkowe wykonywanie zawodu na terenie Polski.

Warunki dla warunkowego prawa do wykonywania zawodu 

 

Aby było to możliwe, lekarz z Ukrainy musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych, jego stan zdrowia na to pozwala oraz wykazuje nienaganną postawę etyczną. 

Lekarz musi posiadać dyplom potwierdzający ukończenie studiów. Mimo wielu uproszczeń pozostaje konieczność przedstawienia odpowiedniego dokumenty potwierdzającego umiejętności danego lekarza. Wydaje się to zupełnie oczywiste. Mogą się jednak zdarzyć sytuacje, w których osoba uciekająca z Ukrainy nie ma ze sobą żadnych dokumentów. Na tę chwilę nie ma rozwiązania zastępczego. Bez dyplomu nie będzie można skorzystać z trybu uproszczonego. Co ciekawe, nowe przepisy zakładają, że dyplomy lekarzy z Ukrainy nie muszą być zalegalizowane. 

Jak widać w przypadku lekarzy z Ukrainy nie jest wymagana znajomość języka polskiego

Procedura uzyskania prawa wykonywania zawodu

Zgodę na wykonywanie zawodu lekarza bądź lekarza dentysty wydaje minister zdrowia w drodze decyzji administracyjnej. Ma ona ma rygor natychmiastowej wykonalności.  Stosowny wniosek musi złożyć zainteresowany pracą w Polsce lekarz. Otrzymana zgoda jest podstawą do przyznania warunkowego prawa wykonywania zawodu przez okręgową radę lekarską.  Potwierdza to dokument "Prawo wykonywania zawodu lekarza (lekarza dentysty)". W tym dokumencie znajduje się dokładne oznaczenie, że jest to prawo warunkowe oraz termin na który jest wydawane. 

W ciągu pierwszych 3 miesięcy wykonywania zawodu na terenie Polski, praca świadczona przez lekarza będzie wykonywana pod nadzorem lekarza posiadającego specjalizację II stopnia albo tytuł specjalisty.  Lekarz albo lekarz dentysta udziela świadczeń zdrowotnych w podmiotach leczniczych udzielających świadczeń osobom, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny. Biorąc pod uwagę dostęp obywateli Ukrainy do publicznej służby zdrowia, zapis dotyczyć będzie wszystkich placówek z kontraktami z NFZ. Na podstawie proponowanych przepisów możliwe jest przeniesienie personelu medycznego do udzielania świadczeń np. w szpitalach polowych czy innych tymczasowych miejscach przystosowanych do udzielania pomocy dla osobom poszkodowanym działaniami wojennymi. 

Warunkowe prawo do wykonywania zawodu może być cofnięte, jeżeli lekarz nie wykonuje swoich obowiązków zgodnie ze sztuką, szczególnie wtedy gdy jego działania stanowią zagrożenie dla życia lub zdrowia pacjentów. 

Lekarze korzystający z tego trybu zatrudnienia są zobowiązani także do zgłoszenia ministrowi zdrowia w jakim podmiocie leczniczym i na jaki okres został zatrudniony. Ma taki obowiązek w terminie 7 dni od rozpoczęcia udzielania świadczeń. 

Źródło:

Projekt specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wraz z uzasadnieniem - portal sejm.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41393 )
Array ( [docId] => 41393 )