Wspólnik w ramach działalności świadczy usługi spółce - co z rozliczeniem?

Kategoria: Zarządzanie
Data: 18-08-2022 r.

Dwuosobowa spółka jawna, z rozkładem udziałów po 50% zatrudnia w ramach B2B osoby prowadzące działalność gospodarczą, które świadczą usługi z zakresu psychiatrii, psychologii i dietetyki. Czy także wspólnik może świadczyć spółce takie usługi? Czy może wybrać inną formę opodatkowania niż spółka? Co z kosztami uzyskania przychodu spółki w takim przypadku? 

Opodatkowanie wspólnika - przedsiębiorcy

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, może wybrać odpowiadającą jej formę opodatkowania, nawet jeśli jest wspólnikiem spółki, i dochód ze spółki rozlicza w inny sposób. Jeśli spółka jawna zawarła kontrakt B2B ze swoim wspólnikiem, na podstawie którego świadczy on usługi związane z psychiatrią, to może on rozpocząć swój przychód w formie zryczałtowanego podatku dochodowego. Oczywiście musi spełniać warunki narzucone przepisami dla tej formy opodatkowania. 

 

Ważne: Artykuł 9a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie wyłącza rozwiązania, polegającego na objęciu jednoosobowej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, przy jednoczesnym opodatkowaniu dochodów z tytułu posiadania udziałów w spółce jawnej tzw. podatkiem liniowym.

Co z kosztami? 

W sytuacji, w której lekarz jest także wspólnikiem spółki jawnej, a jednocześnie dostaje wynagrodzenie od tej spółki w związku z zawartym z nią kontraktem, mogą pojawić się wątpliwości, czy może on zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z tytułu uczestnictwa w spółce, proporcjonalnie do posiadanych udziałów, koszty swojego własnego wynagrodzenia. Spółka ponosi bowiem wydatek na nabycie specjalistycznych usług lekarskich od wspólnika, na podstawie wystawionej przez niego faktury. 

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że spółka jawna co prawda nie ma osobowości prawnej, jednak jest w Kodeksie spółek handlowych traktowana jako ułomna osoba prawna, posiadająca podmiotowość prawną. Taka spółka nie jest podatnikiem - podatnikami są jej wspólnicy. 

Zgodnie z przepisami podatkowymi trzeba uznać, że nabycie specjalistycznych usług lekarskich przez spółkę jawną, jest niewątpliwie kosztem uzyskania przychodu tej spółki. Potwierdzają to także organy podatkowe (por. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 10 maja 2012 r. - sygn. Nr ITPB1/415-468a/13/WM).

Ważne: Wspólnik prowadzący działalność gospodarczą na własny rachunek, zawierający kontrakt ze spółką dotyczący świadczenia na jej rzecz usług specjalistycznych, jest traktowany jako podmiot zupełnie odrębny od spółki. 

Żadne przepisy nie uniemożliwiają zawierania takich kontraktów i świadczenia takich usług. Jednocześnie fakt, że ta sama osoba jest wspólnikiem i jednocześnie świadczy usługi w ramach działalności gospodarczej nie wyłącza możliwości rozliczenia kosztów tych usług w kosztach uzyskania przychodu spółki. 

Jeśli są to innego rodzaju usługi, świadczone niejako dodatkowo na rzecz spółki i nie mają charakteru obsługi spółki, to nie można ich także traktować jako pracę na rzecz spółki (art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Podmioty powiązane

Transakcje zawierane przez spółkę z jej wspólnikiem muszą być jednak odpowiednio analizowane przez pryzmat art. 23o ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dotyczącego warunków tych transakcji. Zgodnie z przywołanym przepisem, jeżeli w wyniku istniejących powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane, i w wyniku tego podatnik wykazuje dochód niższy (stratę wyższą) od tego, jakiego należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały, organ podatkowy określa dochód (stratę) podatnika bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.

Źródło:

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej a 5 sierpnia 2022 r. - sygn.  0113-KDIPT2-1.4011.305.2022.2.MGR opublikowana Systemie Informacji Celno-Skarbowej EUREKA

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42114 )
Array ( [docId] => 42114 )