OECD o polskiej gospodarce

Kategoria:
Data: 27-02-2023 r.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przedstawiła 27 lutego 2023 r. oficjalny raport obrazujący gospodarczy przegląd Polski. W jaki sposób zinterpretowały go resort rozwoju i resort finansów? 

Wszystkie kraje należące do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, co dwa lata są poddawane przeglądowi. W tym roku raport przygotowany przez OECD dotyczył stanu polskiej gospodarki. Już po raz siedemnasty Polska była poddana przeglądowi. 

 

Resort rozwoju, przygotował wyciąg najważniejszych tez raportu. Znalazły się wśród nich:
a) nasz kraj poradził sobie z napływem uchodźców z Ukrainy, udało się zapewnić im opiekę, ok. 60% uchodźców znalazło pracę na polskim rynku, a dzieci mają zagwarantowaną możliwość edukacji w polskich szkołach
b) prowadzona polityka fiskalna ograniczyła negatywny wpływ zarówno agresji Rosji na Ukrainę jak i pandemii COVID
c) niezbędne jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, a w konsekwencji przyspieszenie transformacji energetycznej
d) pozytywny wpływ na rozwój przedsiębiorczości polskich firm powinna mieć dalsza cyfryzacja gospodarki

Minister rozwoju podkreślił, że raport OECD zawsze był źródłem cennych rekomendacji do kształtowania polityki gospodarczej w Polsce. Jakie wnioski wyciągnął z przedstawionego bieżącego raportu, który przecież dotyczy okresów kryzysu pocovidowego, walki ze skutkami agresji Rosji na Ukrainę oraz rosnących cen żywności i energii? 

Przede wszystkim zaznaczał, że dzięki prowadzonej w naszym kraju polityce fiskalnej udało się ograniczyć kryzys związany z pandemią oraz sprostać wyzwaniu związanemu z napływem obywateli Ukrainy po wybuchu wojny z Rosją. 

Zgodnie z przewidywaniami OECD, wzrost gospodarczy w Polsce nie będzie spektakularny. Wzrost PKB ma nie przekroczyć 1%. Przewiduje także, że na początku roku 2023 czeka nas konieczność zmierzenia się ze szczytem inflacji. Wraz ze wzrostem cen energii i żywności gwałtownie wzrosła także i ona, a jej wyraźny spadek jest przewidywany dopiero pod koniec 2024 r. 

Przewidywania są utrudnione ze względu na przeciągający się konflikt zbrojny za naszą wschodnią granicą. Szczególnie dotyczy to ewentualnych problemów z dostawą energii. 

Nasza gospodarka musi zmierzyć się jeszcze z dostosowaniem rynku pracy do aktualnej sytuacji demograficznej i zmienionej sytuacji gospodarczej. Trwają prace także nad transformacją energetyczną w naszym kraju, która także może stanowić niemałe wyzwanie. A do tego wszystkiego prowadzone są prace nad dalszą cyfryzacją. 

Minister rozwoju zaznacza, że nadal w Polsce pojawiają się zagraniczni inwestorzy, którzy decydują się na lokowanie kapitału właśnie na terenie naszego kraju. 

Analitycy OECD podkreślają, że jeszcze w 2023 r. nasza gospodarka będzie osłabiona. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnych stronach internetowych:
- Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl
- Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42709 )
Array ( [docId] => 42709 )