Bezpieczeństwo na zabawie choinkowej – obowiązki dyrektora szkoły

Data: 06-12-2012 r.

W okresie przedświątecznym w wielu szkołach organizuje się zabawy choinkowe. Jeśli impreza odbywa się w czasie lekcji, to troska o bezpieczeństwo uczniów wpisuje się w obowiązki dyrektora szkoły i nauczycieli. Podobnie jest, jeżeli dzieci bawią się w szkole po zajęciach albo w weekend – mówi o tym ustawa o systemie oświaty.

O tym, kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo i opiekę w czasie zabawy choinkowej decyduje status, jaki jej nadano. Obowiązki dyrektora szkoły, jakie wyznacza ustawa o systemie oświaty obejmują wykonywanie zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli w czasie zajęć organizowanych przez szkołę (art. 39 ust. 1 pkt 5 Ustawa o systemie oświaty). Jeżeli więc zabawa choinkowa jest organizowana jako impreza szkolna, to dyrektor szkoły nie może na kogokolwiek przenieść odpowiedzialności za bezpieczeństwo uczniów. Nie ma wtedy znaczenia czy zabawa odbywa się w ciągu dnia, po lekcjach czy w weekend.

Bezpieczeństwo a organizacja – dyrektor szkoły i rada rodziców

Często inicjatywy związane z zabawami dla uczniów wychodzą od rady rodziców, a dyrektor szkoły chętnie się na to godzi. W takiej sytuacji rada rodziców zgadza się, by przeniesiono na nią obowiązki organizacyjne (art. 54 ust. 1 Ustawa o systemie oświaty). Zajęcie się organizacją imprezy nie oznacza jednak, że rodzice przejmują obowiązki dyrektora szkoły w zakresie zapewnienia bezpiecznych warunków zabawy. Jeżeli szkoła nie jest w stanie zapewnić bawiącym się dzieciom właściwiej opieki, a rada rodziców nie chce wziąć na siebie tej odpowiedzialności, to dyrektor nie powinien wyrażać zgody na jej zorganizowanie.

 

Dyrektor szkoły powinien przygotować regulamin imprezy

Najlepszym rozwiązaniem dotyczącym zapewnienia bezpieczeństwa i właściwej opieki dla uczniów bawiących się na przedświątecznej imprezie jest opracowanie jej regulaminu imprez . dyrektor szkoły może również wydać wewnętrzne zarządzenie, które będzie obowiązywało podczas podobnych eventów. Szczegółowe uregulowanie zasad związanych z odpowiedzialnością za uczniów bawiących się w szkole pozwoli uniknąć przerzucania się odpowiedzialnością przez dyrektora szkoły, nauczycieli i rodziców. O ile obowiązki dyrektora szkoły przewidują konieczność zapewnienia bezpieczeństwa, o tyle rada rodziców lub nauczyciele mogą zobowiązać się do sprawowania opieki nad uczestnikami zabawy – te kwestie należy uregulować wcześniej.

Podstawa prawna:

Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) art. 39 ust. 1 pkt 5, art. 54 ust. 1.

Marta Wysocka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29835 )
Array ( [docId] => 29835 )