Wpływ mediów społecznościowych na samoocenę dzieci

Data: 18-06-2023 r.

Większość z nas ma swoje konto w mediach społecznościowych. Można śmiało powiedzieć, że na stałe wpisały się już w naszą rzeczywistość. O ich wpływie na relacje wiele się mówi, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak duży wpływ - niestety negatywny - mogą mieć na najmłodszych. Dlaczego mogą wpływać obniżanie samooceny i w jaki sposób można temu przeciwdziałać? 

Okres dorastania jest dość trudnym czasem, czasem przemian wpływających na każdą sferę życia, w którym następuje samodzielne określanie kim się jest, określania co jest ważne, kim chce się być. Nastolatkowie chcą to także pokazywać innym - ważne jest dla nich, by być oryginalnym wyrazistym, a jednocześnie akceptowanym przez rówieśników. Media społecznościowe teoretycznie mają to ułatwić, doprowadzając niekiedy do sytuacji, gdy funkcjonowanie bez dostępu do internetu staje się dla młodych ludzi wręcz niemożliwe. Jednak media społecznościowe wpływają także na samoocenę. Każdego dnia dzieci i nastolatkowie oceniają siebie właśnie przez pryzmat tego co widzą na kontach prowadzonych przez obserwowane osoby w mediach społecznościowych. Można zauważyć, że niestety wartość człowieka w mediach społecznościowych jest mierzona liczbą reakcji, komentarzy i udostępnień - bez nich młodzi ludzie czują się mało atrakcyjni, nielubiani i niewidoczni. 

 

Jakie niebezpieczeństwa, o których nastolatkowie nie mają pojęcia, czekają w sieci? 

Wyidealizowana wizja życia przedstawiana na profilach różnych ludzi zawsze wygląda ciekawiej, lepiej i bardziej atrakcyjnie niż nasze własne życie. Tyle że młodzi ludzie nie zawsze mają świadomość, że te ujęcia nie są odpowiednikiem rzeczywistości, a jedynie pewnymi fragmentami, odpowiednio dobranymi, niejednokrotnie w przypadku ifluencerów odpowiednio nagranymi, aby były wprost doskonałe. 

W zestawieniu z życiem przeciętnego nastolatka - zazwyczaj to na zdjęciach i filmach wygląda lepiej. Im więcej tych wyidealizowanych punktów odniesienia - tym gorzej dla samooceny nastolatka. 

Co można zrobić, żeby pomóc? Przede wszystkim trzeba pomóc dzieciom w uruchomieniu krytycznego myślenia. Warto często rozmawiać o różnicach między obrazem przedstawionym w mediach społecznościowych i tym rzeczywistym, zmusić czasem do refleksji o sposobach doboru materiałów na Instagrama. Psychologowie przestrzegają, by nie ograniczać swojego działania jedynie do przekonywania, że życie online nie jest prawdziwe. Emocje odczuwane przez dziecko są prawdziwe, nieważne czy ich źródło jest w świecie online czy tym "rzeczywistym". 

Wielkim niebezpieczeństwem związanym z mediami społecznościowymi jest mogące się pojawić u młodych ludzi przekonanie, że będą wartościowi jedynie wtedy, gdy będą odpowiadać kanonowi piękna prezentowanemu na tych idealnych zdjęciach i filmach. W konsekwencji - to jak dzieci wyglądają naturalnie, staje się dla nich nieakceptowalne i nieatrakcyjne. 

Nie tylko odnosi się to do wizerunku lecz także do umiejętności - przecież wszyscy, którzy cokolwiek robią np. na Instagramie są mistrzami - gotowania, fotografii, gamingu itp. Dzieci mogą uwierzyć, że same nic nie potrafią, a ich umiejętności nie są wiele warte. Poważną rolę w zapobieganiu takiemu samopoczuciu odgrywają rodzice, którzy mogą pomóc uzmysłowić dzieciom jakie mają plusy, co potrafią, doceniając ich umiejętności i starania. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43092 )
Array ( [docId] => 43092 )