Ciepły posiłek dla każdego ucznia i to bezpłatnie

Data: 19-09-2022 r.

Nowa propozycja zmiany prawa oświatowego dotyczy możliwości korzystania z posiłków w szkole. Jeśli przepisy wejdą w życie, każdy uczeń szkoły podstawowej będzie miał możliwość bezpłatnego skorzystania z gorącego posiłku w trakcie pobytu w szkole. 

W aktualnym stanie prawnym, zgodnie z artykułem 106 Prawa oświatowego, szkoła może zorganizować stołówkę, co ma zapewniać prawidłową realizację jej zadań opiekuńczych oraz wspierać prawidłowy rozwój uczniów. Co do zasady korzystanie z posiłków w tej stołówce jest odpłatne, a koszt korzystania z posiłków ustala dyrektor wraz z organem prowadzącym szkołę. Uczniowie z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej lub też w szczególnie uzasadnionej sytuacji losowej mogą być zwolnienie z opłat za posiłki. Niejednokrotnie jednak tacy uczniowie otrzymują posiłki gorszej jakości niż ich koledzy - a to nie pomaga, prowadzi do stygmatyzacji i wyśmiewania, co pogłębia jeszcze złe samopoczucie ucznia znajdującego się już w wystarczająco trudnej sytuacji.

Dodatkowy obowiązek dla szkół podstawowych z wyłączeniem szkół dla dorosłych nakłada art. 106a Prawa oświatowego. Warto zaznaczyć, że to nowa regulacja, która zaczęła obowiązywać dopiero od 1 września 2022 r. Szkoła podstawowa ma zapewnić uczniom jeden gorący posiłek w ciągu dnia. Jej obowiązkiem jest także zapewnienie miejsca, w którym uczniowie będą mogli zjeść ten posiłek w trakcie pobytu w szkole. Korzystanie z tego posiłku jest dobrowolne i odpłatne. 

Co ma się zmienić? 

Nowy projekt wprowadza zmiany w przywołanych wcześniej dwóch partykułach. Korzystanie z posiłków w stołówce szkolnej nadal ma być odpłatne z wyjątkiem posiłków określonych w art. 106a - a zatem dobrowolny ale także bezpłatny ma być jeden ciepły posiłek dla uczniów szkoły podstawowej. Nie będzie miała znaczenia ich indywidualna sytuacja materialna i rodzinna. 

Jeśli projekt zostanie przyjęty - nowe zasady mają obowiązywać już od 1 stycznia 2023 r. 

Potrzeba zmian

Uzasadnienie dla projektu jest dość proste. Około 900 tys. najmłodszych dzieci w Polsce cierpi z powodu niedożywienia. Skutkiem takiego stanu są zaburzenia psychofizyczne, co ma destrukcyjny wpływ dla młodych organizmów. Osłabienie, rozdrażnienie, apatia - ogólne złe samopoczucie i brak możliwości skupienia się na lekcjach, a w konsekwencji brak możliwości czerpania z zajęć szkolnych.

Źródło:

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo oświatowe opublikowany w wykazie wniesionych projektów ustaw, którym jeszcze nie został nadany numer druku - portal sejm.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42179 )
Array ( [docId] => 42179 )