Czy ze strony WWW należy usunąć zdjęcia dzieci, które ukończyły wychowanie przedszkolne

Autor: Michał Kowalski
Data: 25-07-2017 r.

Eksponowanie wizerunku dziecka na stronie internetowej przedszkola jest dozwolone, jeżeli rodzice wyrazili na to zgodę. Czy taka zgoda jest bezterminowa, czy może po ukończeniu przez dziecko przedszkola trzeba usunąć wszystkie zdjęcia z jego wizerunkiem? Sprawdź, czy i na jaki okres rodzicie wyrazili zgodę na ich udostępnianie i upewnij się, że przedszkole nie narusza niczyich dóbr osobistych.

Wizerunki wychowanków mieszczące się na fotografii umieszczonej na stronie internetowej przedszkola stanowią dane osobowe, gdyż pozwalają na identyfikację dzieci. Jednocześnie wizerunek stanowi jedno z dóbr osobistych ucznia, podlegające ochronie cywilnoprawnej, jak również przedmiot ochrony prawnoautorskiej.

Na publikowanie zdjęć potrzebna jest zgoda….

Udostępnianie wizerunku dzieci na stronie internetowej przedszkola stanowi przetwarzanie danych osobowych, które wymaga zgody jednego z jego rodziców lub prawnych opiekunów. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych stanowi jednocześnie zezwolenie na rozpowszechnianie wizerunku, jeżeli zapytanie dotyczyło wprost wizerunku ucznia.

…która nie musi być bezterminowa…

Udostępnianie fotografii zawierającej wizerunek nie jest więc ograniczone czasowo, tylko wtedy, gdy udzielona zgoda nie została ograniczona np. do okresu, w którym wychowanek uczęszczał do przedszkola. Zdarza się przedszkole posługuje się wzorem zgody, w którym zamieszczona została klauzula „Oświadczenie jest ważne przez cały okres kształcenia mojego dziecka w przedszkolu”. Podpisanie takiego dokumentu przez rodzica oznacza, że po zaprzestaniu uczęszczania dziecka do przedszkola jego wizerunek należy usunąć ze strony internetowej czy materiałów promocyjnych.

…ale nie dotyczy wszystkich fotografii

Jeżeli wizerunek dziecka jest widoczny na zdjęciu, ale:

  • stanowi szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza oraz
  • nie jest możliwy do zidentyfikowania,

wówczas uzyskiwanie zgody na udostępnienie tej fotografii nie jest konieczne. Takie zdjęcia mogą więc widnieć zarówno na stronie internetowej, jak i w gablotach przedszkolnych.

Michał Kowalski, radca prawny, specjalista prawa pracy i prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40567 )
Array ( [docId] => 40567 )