Dziecko z cukrzycą – podawanie leków przez nauczyciela

Autor: Michał Łyszczarz
Data: 21-01-2022 r.

Jednym z podstawowych obowiązków nauczyciela jest dbanie o bezpieczeństwo uczniów. Jak rozumieć wywiązywanie się z tego obowiązku w stosunku do dziecka z cukrzycą? Czy w dni, w których nie ma pielęgniarki w szkole, nauczyciel powinien przejąć jej obowiązki i podawać leki dziecku? Jakie obowiązki w tym zakresie spoczywają na rodzicach dziecka?

Nauczyciel odpowiada za wykonywanie szeregu obowiązków służbowych, ale jego podstawowe zadania zostały wymienione w Karcie Nauczyciela.

Podstawowe obowiązki nauczyciela - bezpieczeństwo uczniów

 

Zgodnie z art. 6 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r., poz. 1762) nauczyciel obowiązany jest:

  • rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę;
  • wspierać każdego ucznia w jego rozwoju;
  • dążyć do pełni własnego rozwoju osobowego;
  • doskonalić się zawodowo, zgodnie z potrzebami szkoły;
  • kształcić i wychowywać młodzież w umiłowaniu Ojczyzny, w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka;
  • dbać o kształtowanie u uczniów postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji, pokoju i przyjaźni między ludźmi różnych narodów, ras i światopoglądów.

Konieczność dbania o bezpieczeństwo uczniów została zatem podkreślona już w punkcie pierwszym tej regulacji. Podkreślenia wymaga jednak, że jest to przepis, z którego nie można wywieźć obowiązku stosowania procedur medycznych przez nauczycieli.

Dziecko z cukrzycą – obowiązek podawania leków

Zdarza się, że jako uzasadnienie dla obowiązku podawania leków, podawany jest przepis art. 155 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r., poz. 1082), zgodnie z którym w celu zapewnienia dziecku podczas pobytu w publicznym przedszkolu, oddziale przedszkolnym w publicznej szkole podstawowej, publicznej innej formie wychowania przedszkolnego, publicznej szkole i publicznej placówce odpowiedniej opieki, odżywiania oraz metod opiekuńczo-wychowawczych rodzic dziecka przekazuje dyrektorowi przedszkola, szkoły lub placówki uznane przez niego za istotne dane o stanie zdrowia, stosowanej diecie i rozwoju psychofizycznym dziecka.

Tak więc rodzic ma obowiązek przekazania jednostce oświatowej informacji o stanie zdrowia dziecka, ale to wyłącznie rodzic decyduje, jakie informacje przekaże szkole, bowiem Prawo oświatowe wskazuje tu jedynie, że mają to być dane uznane przez rodzica za istotne.

Nauczyciela obejmuje natomiast regulacja art. 21 ust. 3 ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami który stanowi, że podawanie leków lub wykonywanie innych czynności podczas pobytu ucznia w szkole przez pracowników szkoły może odbywać się wyłącznie za ich pisemną zgodą.

Nie ma zatem przepisu odnoszącego się do nauczycieli szkół, który nakazywałby im wykonywanie jakichkolwiek procedur związanych z chorobą przewlekłą ucznia. Nauczyciel może wyrazić zgodę na ich wykonanie, ale nie ma takiego obowiązku.

Podsumowując: Nauczyciel może jedynie zgodzić się na podawanie leków uczniowi, natomiast nie można mu narzucić takiego obowiązku. Podawanie leków lub wykonywanie innych czynności podczas pobytu ucznia w szkole przez pracowników szkoły może odbywać się wyłącznie za ich pisemną zgodą.

Michał Łyszczarz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41297 )
Array ( [docId] => 41297 )