Pandemia odbiła się szerokim echem na wielu dziedzinach naszego życia. Oczywiście miała przede wszystkim wpływ na nasze zdrowie, jednak wcale nie dotyczy to jedynie zachorowań na COVID-19. Ze względu na pandemię uczniowie nie przychodzili do szkół korzystając z nauki zdalnej. To nie tylko pozbawiło ich kontaktów z rówieśnikami, lecz także pozbawiło ich aktywności fizycznej. Skutki pandemii pokazują także przeprowadzone w 2021 r. przez Instytut Matki i Dziecka badania dotyczące stanu zdrowia dzieci. Badania były możliwe dzięki zaangażowaniu koordynatorów wojewódzkich oraz pielęgniarek szkolnych. Przeprowadzono je w 109 szkołach z 16 województw i zostało nim objętych 2227 uczniów drugich klas szkoły podstawowej i ich rodzice. Był to element programu DINO-PL (Diagnoza - Interwencja - Nadciśnienie - Otyłość). Środki na badanie pochodziły z Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025.
Zdrowie dzieci - co zmieniła pandemia?
Ministerstwo Zdrowia zleciło przeprowadzenie badań dotyczących zdrowia dzieci w pandemii COVID-19. Badanie przeprowadził Instytut Matki i Dziecka. Wyniki są co najmniej niepokojące.
Zobacz także: Bezpieczeństwo w szkole i przedszkolu w czasie pandemii
Konsekwencją pandemii jest niewątpliwie zmiana sposobu spędzania wolnego czasu przez dzieci. Rodzice zauważali, że coraz częściej ich pociechy wybierają ekran monitora, nawet w celach niezwiązanych z edukacją. Coraz rzadziej dzieci spędzają czas aktywnie. Problem dotyczy także bezsenności. Aż 9.3% rodziców zamieszkujących miasta zauważyło, że u ich dzieci nastąpiła negatywna zmiana i skrócił się czas snu. Lepiej wygląda to na terenach wiejskich - 3,9%. Badani rodzice stwierdzili, że nie zauważyli w czasie pandemii zmian w sposobie żywienia swoich dzieci. Jednak wyniki pokazują, że już w pierwszym roku pandemii dzieci drugiej klasy szkoły podstawowej częściej niż przed jadło słodycze - dotyczy to aż 23% uczniów. Aż 17% ośmiolatków częściej sięgało po słone przekąski. W konsekwencji, skutkiem pandemii jest również większa liczba dzieci z nadwagą.
Zobacz także: Karta profilaktycznego badania ucznia i dokumentacja indywidualna ucznia dołączą do katalogu EDM
Liczba dzieci z nadwagą i otyłością zwiększyła się do 35,3% w 2021 r. Przy czym częściej dotyczy ona chłopców - 38,5%, dla dziewczynek wskaźnik ten wyniósł 32,1% Dla porównania w 2018 r. odsetek ten wynosił 33,2%. Coraz częściej występują również podwyższone wartości skurczowego ciśnienia tętniczego krwi, które zaobserwowano u 27,1% uczniów a rozkurczowego u 21,9%.
Zbyt duży obwód talii odnotowano aż u 29,9% badanych uczniów, zbyt duży obwód bioder u 25,8% badanych. Na podstawie wskaźników obwodu talii do wysokości ciała, stwierdzono otyłość brzuszną u 22,4% badanych uczniów.
Biorąc pod uwagę powyższe badania resort zdrowia zapowiada przygotowanie odpowiedniej strategii, której celem będzie odwrócenie niebezpiecznych trendów w zdrowiu dzieci. Ma się pojawić w ciągu najbliższych 3 miesięcy.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia - portal gov.pl
Tagi: nadwaga, dzieci, uczniowie, pandemia COVID-19,
