Zdrowie dzieci - co zmieniła pandemia?

Data: 03-11-2022 r.

Ministerstwo Zdrowia zleciło przeprowadzenie badań dotyczących zdrowia dzieci w pandemii COVID-19. Badanie przeprowadził Instytut Matki i Dziecka. Wyniki są co najmniej niepokojące. 

Pandemia odbiła się szerokim echem na wielu dziedzinach naszego życia. Oczywiście miała przede wszystkim wpływ na nasze zdrowie, jednak wcale nie dotyczy to jedynie zachorowań na COVID-19. Ze względu na pandemię uczniowie nie przychodzili do szkół korzystając z nauki zdalnej. To nie tylko pozbawiło ich kontaktów z rówieśnikami, lecz także pozbawiło ich aktywności fizycznej. Skutki pandemii pokazują także przeprowadzone w 2021 r. przez Instytut Matki i Dziecka badania dotyczące stanu zdrowia dzieci. Badania były możliwe dzięki zaangażowaniu koordynatorów wojewódzkich oraz pielęgniarek szkolnych. Przeprowadzono je w 109 szkołach z 16 województw i zostało nim objętych 2227 uczniów drugich klas szkoły podstawowej i ich rodzice. Był to element programu DINO-PL (Diagnoza - Interwencja - Nadciśnienie - Otyłość). Środki na badanie pochodziły z Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025. 

Konsekwencją pandemii jest niewątpliwie zmiana sposobu spędzania wolnego czasu przez dzieci. Rodzice zauważali, że coraz częściej ich pociechy wybierają ekran monitora, nawet w celach niezwiązanych z edukacją. Coraz rzadziej dzieci spędzają czas aktywnie. Problem dotyczy także bezsenności. Aż 9.3% rodziców zamieszkujących miasta zauważyło, że u ich dzieci nastąpiła negatywna zmiana i skrócił się czas snu. Lepiej wygląda to na terenach wiejskich - 3,9%. Badani rodzice stwierdzili, że nie zauważyli w czasie pandemii zmian w sposobie żywienia swoich dzieci. Jednak wyniki pokazują, że już w pierwszym roku pandemii dzieci drugiej klasy szkoły podstawowej częściej niż przed jadło słodycze - dotyczy to aż 23% uczniów. Aż 17% ośmiolatków częściej sięgało po słone przekąski. W konsekwencji, skutkiem pandemii jest również większa liczba dzieci z nadwagą. 

Liczba dzieci z nadwagą i otyłością zwiększyła się do 35,3% w 2021 r. Przy czym częściej dotyczy ona chłopców - 38,5%, dla dziewczynek wskaźnik ten wyniósł 32,1% Dla porównania w 2018 r. odsetek ten wynosił 33,2%. Coraz częściej występują również podwyższone wartości skurczowego ciśnienia tętniczego krwi, które zaobserwowano u 27,1% uczniów a rozkurczowego u 21,9%.

Zbyt duży obwód talii odnotowano aż u 29,9% badanych uczniów, zbyt duży obwód bioder u 25,8% badanych. Na podstawie wskaźników obwodu talii do wysokości ciała, stwierdzono otyłość brzuszną u 22,4% badanych uczniów. 

Biorąc pod uwagę powyższe badania resort zdrowia zapowiada przygotowanie odpowiedniej strategii, której celem będzie odwrócenie niebezpiecznych trendów w zdrowiu dzieci. Ma się pojawić w ciągu najbliższych 3 miesięcy. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42328 )
Array ( [docId] => 42328 )