Biznes i Zarządzanie - kolejny przedmiot wprowadzany przez MEiN

Data: 16-09-2022 r.

Po wprowadzeniu w bieżącym roku szkolnym nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość (HiT), resort edukacji już prężnie pracuje nad nowym hitem edukacji. Tym razem ma to być BiZ - czyli biznes i zarządzanie. 

O nowym przedmiocie słyszeliśmy jeszcze w lutym 2022 r. Biznes i Zarządzanie ma zastąpić podstawy przedsiębiorczości. Zdaniem Ministerstwa Edukacji i Nauki - przedsiębiorczość nie zrealizowała celów, które jej postawiono. Nowy przedmiot ma kłaść nacisk na aspekty praktyczne nauczania przedsiębiorczości w szkołach. Jego zadaniem jest także rozwój kompetencji liderskich. 

Poznaj najaktualniejsze materiały dotyczące podstawy programowej i szkolnych planów nauczania 

Zgodnie z deklaracjami ministra, fundamentem dla przedmiotu biznes i zarządzanie mają być:
1) doświadczenie przedsiębiorców
2) rozwiązania rynków międzynarodowych
3) wiedza specjalistów. 

Podstawy przedsiębiorczości mają zniknąć z końcem roku szkolnego 2022/23. Tym samym od 1 września 2023 r. BiZ będzie już przedmiotem obowiązkowym. Natomiast po raz pierwszy w roku 2027 będzie można wybrać ten przedmiot jako przedmiot zdawany na maturze.

Co się zmieni? 

Przewiduje się, że matura z przedmiotu biznes i zarządzanie będzie obejmowała także projekt zespołowy. Resort nazywa to maturą projektową. Przygotowany przez uczniów projekt ma stanowić 30 proc. matury. Generalnie duży nacisk kładziony jest właśnie na pracę w grupach - ma to nie tylko uczyć współpracy lecz także pomóc w kształtowaniu kompetencji liderskich. Kompetencje nabyte w toku kształcenia zostały określone jako 4K - kooperacja, komunikacja, kreatywność, krytyczne myślenie. Program zakłada jednak ograniczenie zagadnień związanych z makroekonomią - więcej czasu będzie poświęcone finansom osobistym. 

Nauczanie ma być prowadzone także przez praktyków - czyli samych przedsiębiorców. Elementem programu nauczania będą także analizy lokalnych i aktualnych przypadków biznesowych (case study). Dedykowany BiZ e-learning będzie opierał się na symulacjach biznesowych. 

Uzasadnienie do zmian

Jak to bywa zazwyczaj, każda zmiana ma piękne uzasadnienie i piękne cele. Tym razem, uzasadniając zamianę podstaw przedsiębiorczości na BiZ resort podkreśla, że dzięki temu uczniowie efektywniej nauczą się zarządzania własnymi finansami. 

Niewątpliwie potrzeba praktycznych aspektów nauczania - nie tylko przedsiębiorczości - jest niezwykle potrzebna. Młodzi ludzie powinni umieć łączyć fakty ekonomiczne, wyciągać z nich wnioski i umieć pokierować swoimi działaniami. Takie praktyczne spojrzenie na pewno ułatwiłoby funkcjonowanie po opuszczeniu gmachu szkoły. A to przejście często bywa niebagatelnym zderzeniem idei z praktyką. Mając jednak pod uwagę ostatnie "doniosłe osiągnięcia" związane z przygotowaniem nowego przedmiotu jakim jest Historia i Teraźniejszość, szczególnie w kontekście zestawienia równie pięknego uzasadnienia dla jego wprowadzenia, z tym co faktycznie przedmiot w swoim programie i dedykowanym mu podręczniku wybranym przez MEiN oferuje, sprawia, że kolejny przedmiot stworzony przez resort już na początku rodzi obawy. Miejmy nadzieję, że tym razem BiZ będzie dobrze przygotowany merytorycznie i faktycznie wniesie do przygotowania młodzieży do dorosłego życia powiew świeżości. Cóż. Nadzieja jak wiemy umiera ostatnia. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Edukacji i Nauki - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42168 )
Array ( [docId] => 42168 )