Dzieci z Ukrainy mogą chodzić do polskich szkół

Data: 03-03-2022 r.

Tryb przyjmowania dzieci z Ukrainy do polskich szkół jest niezwykle przyspieszony. Zminimalizowano również wszelkie wymogi formalne. Wystarczy oświadczenie dotyczące ukończonych lat nauki i szkole, do której uczęszczało dziecko. 

Szeroko pojęta pomoc dla osób przybywających na teren naszego kraju w związku z konfliktem zbrojnym na terenie Ukrainy, dotyczy także prawa do edukacji dla ukraińskich dzieci. Ministerstwo Edukacji i Nauki udostępniło poradnik w jaki sposób zapisać dziecko do szkoły oraz informację o tym, jakie dziecko ma prawa. Oczywiście wszystko przygotowane jest w polskiej i ukraińskiej wersji językowej. 

Z nieodpłatnej nauki w Polskich szkołach mogą korzystać dzieci w wieku od 7 do 18 roku życia. Przysługuje im również możliwość skorzystania z opieki psychologiczno-pedagogicznej ze względu na doświadczenia migracyjne. W szkole pomoc tak organizuje dyrektor. Nie będzie problemu nawet w sytuacji, w której dziecko nie zna języka polskiego. 

Dokumenty wymagane do przyjęcia dziecka do szkoły

Trudno wymagać, aby w sytuacji zagrożenia życia myśleć o zabraniu wszystkich niezbędnych dokumentów. Na pewno myśl o świadectwie szkolnym nie spędzała rodzicom snu z powiek w tak trudnej sytuacji. Dlatego właśnie, aby ubiegać się o przyjęcie dziecka do szkoły takie dokumenty nie są niezbędne. Jeśli nie ma żadnych zaświadczeń ani świadectw dokumentujących przebieg dotychczasowej edukacji dziecka, wystarczy oświadczenie o ukończonych latach nauki i szkole do której dziecko uczęszczało. 

Decyzję o przyjęciu do szkoły podejmuje dyrektor. Należy skontaktować się z wybraną szkołą i złożyć wniosek o przyjęcie dziecka. Jeśli jest to placówka właściwa ze względu na miejsce zamieszkania - dziecko zostanie przyjęte z urzędu do szkoły podstawowej. W przypadku szkół ponadpodstawowych, bądź znajdujących się poza rejonem właściwości - przyjęcie dziecka będzie uzależnione od wolnych miejsc. 

Brak miejsc nie zamyka dziecku drogi do edukacji. W takiej sytuacji należy zgłosić się do urzędu gminy i poprosić o wskazanie szkoły. 

Co w przypadku, gdy dziecko nie zna języka polskiego?

Brak znajomości języka polskiego nie jest formalną przeszkodą do przyjęcia do szkoły. Tacy uczniowie mogą skorzystać z nieodpłatnych zajęć z języka polskiego, które powinna zorganizować dla nich szkoła.  Dodatkowym rozwiązaniem jest stworzenie tzw. oddziałów przygotowawczych. Wniosek o powołanie takiego oddziału zgłasza dyrektor do organu prowadzącego placówkę. Ministerstwo Edukacji i Nauki gwarantuje także, że uczniowie będą mogli korzystać z pomocy osób mówiących w języku ukraińskim, zajmujących stanowisko pomocy nauczyciela.

Oddziały przygotowawcze jako pierwszy krok adaptacji

Oddziały przygotowawcze istnieją w polskich przepisach od 2016 r.  nazywane są niekiedy "klasami powitalnymi". Mają pomóc uczniom z zagranicy, którzy nie znają języka polskiego w stopniu wystarczającym do udziału w lekcjach. Aktualnie maksymalna liczba uczniów w takich oddziałąch to 15. Ma to zostać zwiększone do 25. 

Ponieważ wydarzenia na świecie są niezwykle dynamiczne, w polskim porządku prawnym brakuje wielu przepisów regulujących aktualną sytuację. Podobnie jest z przyjmowaniem ukraińskim dzieci do szkół. Póki co podstawą są wytyczne przekazane przez Ministerstwo. Zmiany w przepisach - zgodnie z zapowiedzią - mają się pojawić w najbliższym czasie. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41348 )
Array ( [docId] => 41348 )