Jakich pracowników będzie potrzebował rynek pracy?

Data: 14-02-2023 r.

Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Celem przygotowanej prognozy jest przedstawienie jak powinna rozwijać się oferta proponowana przez szkoły branżowe. 

Opublikowana przez resort edukacji prognoza zapotrzebowania została przygotowana już po raz piąty. Jest ona podzielona na część ogólnokrajową i część wojewódzką. W każdej znajduje się określenie zapotrzebowania na określone zawody - ułożone w porządku alfabetycznym. 

 

Prognoza z 2023 r przedstawia wykaz 33 zawodów, dla których przewiduje się największe zapotrzebowanie na rynku pracy. Są one określane jako zawodu o szczególnym znaczeniu dla rozwoju kraju. W kolejności alfabetycznej są to - według resortu edukacji: automatyk, betoniarz-zbrojarz, cieśla, dekarz, elektromechanik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, monter izolacji przemysłowych, monter konstrukcji budowlanych, monter nawierzchni kolejowej, monter stolarki budowlanej, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami, operator obrabiarek skrawających, technik automatyk, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik budowy dróg, technik dekarstwa, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik elektryk, technik energetyk, technik gospodarki odpadami, technik izolacji przemysłowych, technik mechanik, technik mechatronik, technik montażu i automatyki stolarki budowlanej technik programista, technik robotyk, technik spawalnictwa, technik transportu kolejowego.

Na przykład w województwie mazowieckim, na liście zawodów o istotnym zapotrzebowaniu znalazł się także cukierni, krawiec. opiekun medyczny, piekarz, technik handlowiec, technik geodeta itp. 

Na krajowej liście po raz pierwszy pojawiły się 4 zawody: monter izolacji przemysłowych, technik izolacji przemysłowych, technik gospodarki odpadami i operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami. 

Ważne: Prognoza to także podstawa różnicowania kwot ustalonych na uczniów objętych kształceniem zawodowym przy podziale części oświatowej subwencji ogólnej między poszczególne jednostki samorządu terytorialnego.

Samorządy otrzymają zwiększoną subwencję dla kształcenia w wymienionych na liście zawodach w 2024 r.:
a) szkoły kształcące w zawodach wskazanych na krajowej liście skorzystają ze zwiększonej o 1250 zł subwencji na ucznia
b) pracodawca na kształcenie młodocianych pracowników w zawodach wskazanych na liście krajowej dostaną o 2 tys. zł więcej. 

Dotyczy to uczniów rozpoczynających naukę w danym zawodzie i ma zastosowanie do całego cyklu ich kształcenia. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42667 )
Array ( [docId] => 42667 )