Kierunek rozwoju kształcenia zawodowego

Data: 14-10-2022 r.

Odpowiedzią na potrzeby aktualnego rynku pracy, a jednocześnie kompasem rozwoju kształcenia zawodowego mają być Branżowe Centra Umiejętności - BCU. To nowy projekt, którego autorem jest resort edukacji. 

Na konferencji prasowej, która odbyła się 12 października 2022 r. wiceminister edukacji opowiadała o projekcie Branżowe Centra Umiejętności. Ma być odpowiedzią na potrzeby pracodawców i wynikiem analizy polskiego rynku pracy. A na tym brakuje tzw. zawodowców. To przekłada się na czas oczekiwania na najprostszą usługę oraz jej ceny. Jest to kolejny argument, który może przekonać młodych ludzi do wybrania takiej właśnie ścieżki rozwoju. 

 

Branżowe Centra Umiejętności są projektem, przed którym postawiono bardzo poważne zadanie. Jest nim przygotowanie kadry dla polskiej gospodarki. 

W ciągu najbliższych 3 lat ma powstać ok.120 Branżowych Centrów Umiejętności. Mają prowadzić działalność:
1) edukacyjno-szkoleniową,
2) integracyjno-wspierającą,
3) innowacyjno-rozwojową oraz
4) doradczo-promocyjną. 

Na realizację projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki przeznaczyło budżet w wysokości 1,4 mld zł. 

Branżowe Centra Umiejętności mają wspierać rozwój kształcenia zawodowego. Od kilku lat na rynku brakuje specjalistów, którzy - mówiąc kolokwialnie - mają fach w ręku. Kształcenie branżowe i techniczne daje możliwość rozwoju zawodowego, oraz uzyskania kompetencji cenionych i pożądanych na rynku pracy. 

Przez pewien czas szkoły zawodowe nie były pozytywnie odbierane przez społeczeństwo, a ich wyboru nie dokonywali ambitni absolwenci szkół podstawowych. Aby więc wzmocnić pozycję kształcenia zawodowego i zagwarantować jego efektywność i skuteczność, konieczne jest również podjęcie kroków, które zapewnią większy prestiż społeczny dla takich zawodów. 

Podmiotami uprawnionymi do stworzenia Branżowych Centrów Umiejętności będą:
- organy prowadzące szkoły kształcące w zawodach, niezależnie, czy będą to szkoły publiczne czy niepubliczne
- organizacje reprezentujące poszczególne branże, takie jak organizacje pracodawców, izby gospodarcze, stowarzyszenia zawodowe. 

Od 15 października można składać wnioski o środki na utworzenie BCU. Możliwe jest to tylko poprzez system informatyczny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Wnioski można składać do 15 grudnia. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Edukacji i nauki - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42262 )
Array ( [docId] => 42262 )