Nauka zdalna w szkołach przy granicy z Ukrainą

Data: 04-03-2022 r.

W szkołach znajdujących się na terenie powiatów sąsiadujących z Ukrainą, dyrektor może podjąć decyzję o zawieszeniu wszystkich lub poszczególnych zajęć i zastosowaniu nauki zdalnej. Odbywa się to za zgodą organów prowadzącego jednostkę i sprawującego nadzór pedagogiczny.  Decyzję o tym od kiedy wprowadzić naukę zdalną i czy w ogóle z tego skorzystać - podejmuje dyrektor. 

Taką możliwość wprowadza rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 25 lutego 2022 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z sytuacją na granicy państwowej RP z Ukrainą. 

Zawieszenie może trwać do 30 kwietnia 2022 r. Przepisy dotyczą szkół w powiatach: bieszczadzkim, chełmskim, hrubieszowskim, jarosławskim, lubaczowskim, przemyskim, tomaszowskim i włodawskim, a także w miastach na prawach powiatu: Chełmie i Przemyślu.

Nie jest to obowiązek, a jedynie możliwość. Dyrektorzy mogą podjąć taką decyzję chociażby ze względu na niepokoje rodziców. Nauka może odbywać się zdalnie, bądź w inny określony przez dyrektora sposób.  Decyzja należy do dyrektora, ponieważ to on najlepiej zna swoją placówkę i swoich uczniów. Dlatego Ministerstwo nie narzuca mu żadnych wymagań dotyczących tego, która grupa uczniów ma przejść na zajęcia zdalne i czy w ogóle jest taka potrzeba. Musi jednak mieć zgodę organu prowadzącego jednostkę i organu sprawującego nadzór pedagogiczny. 

Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia. 

Jak dzieci z Ukrainy mają brać udział w zajęciach zdalnych?

Ministerstwo na swojej stronie informuje jednocześnie, że osoby przybywające z dziećmi na teren naszego kraju mają możliwość zapisania dzieci do szkół. Przyznaję, że w przypadku zawieszonych zajęć i korzystania z trybu zdalnego faktyczna możliwość uczestniczenia w zajęciach przez dzieci uchodźców zdaje się dość iluzoryczna. Warunki skorzystania z takich zajęć, dostęp do internetu, komputerów i wszystkich niezbędnych pomocy naukowych jest wręcz niemożliwa. Nauka zdalna odbywa się przecież w głównej mierze elektronicznie, uczniowie łączą się z nauczycielem za pośrednictwem specjalnej platformy, w wyznaczonym czasie. W takiej wersji edukacji nauczyciele kontaktują się też ze swoimi uczniami. Jak to umożliwić dzieciom uchodźców? 

Oczywiście w rozporządzeniu czytamy, że możliwa jest zawieszenie zajęć jedynie ograniczonej grupy uczniów, a co za tym idzie można sobie wyobrazić, że tzw. oddziały przygotowawcze będą funkcjonować na miejscu. Wszystko zależy od umiejętności organizowania zajęć przez dyrektora szkoły - a na niego, w tym wyjątkowo trudnym czasie - czeka naprawdę wiele wyzwań. 

źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki - www.gov.pl
oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41339 )
Array ( [docId] => 41339 )