Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla dzieci z Ukrainy

Data: 08-03-2022 r.

Dzieci uchodźców mogą liczyć na pomoc psychologiczno-pedagogiczną w polskich placówkach oświatowych. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało dla dyrektorów informacje, w jaki sposób się do tego przygotować i jakie będą mieli obowiązki. 

Napływ uchodźców do naszego kraju rodzi nowe wyzwania dla oświaty. To niezwykle ważne, żeby dzieci z Ukrainy mogły kontynuować naukę. Niektóre z nich muszą być objęte dodatkową troską ze względu na specjalne potrzeby edukacyjne. W polskich szkołach i przedszkolach, będą mogły skorzystać z pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Rodzice lub opiekunowie nie muszą przygotowywać dokumentów potwierdzających te potrzeby. Oczywiście wiele by one ułatwiły i warto je okazać, jednak nie są niezbędne by uzyskać pomoc.

 

Ważne! Wystarczy przekazać dyrektorowi placówki informacje o stanie zdrowia dziecka, jego ewentualnych dysfunkcjach bądź niepełnosprawności. Pozwolą one dobrać odpowiednią pomoc. 

Organizacja pomocy psychologicznej w szkole i przedszkolu

Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne ma być zorganizowane przez dyrektora. Ważne, aby było ono dostosowane do potrzeb i możliwości dziecka

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 8 lutego 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 przewidziało dodatkowe środki na organizowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach. 

Ministerstwo na swojej stronie internetowej wskazuje, że otrzymane na tej podstawie dofinansowanie można wykorzystać na organizowanie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla dzieci z Ukrainy.  Dodatkowe zajęcia będą więc finansowane z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej, która zostanie powiększona w tym celu o kwotę 180 mln zł. Podział tej kwoty został dokonany na podstawie liczby uczniów we wrześniu 2021 r. - w żaden sposób nie przewiduje on zatem uczniów falami napływających do Polski zza wschodniej granicy. 

Kiedy dziecko będzie objęte kształceniem specjalnym? 

Kształcenie specjalne dla dzieci jest organizowane przez dyrektora szkoły bądź przedszkola, w porozumieniu z rodzicem bądź opiekunem.  

Dziecko z niepełnosprawnościami będzie potrzebowało orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, które wydają publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne. 

Także na dyrektora nałożona została powinność informowania o podejrzeniu o niepełnosprawności dziecka i wskazaniu rodzicom i opiekunom co robić w takiej sytuacji. Jeśli będzie potrzebne orzeczenie o kształceniu specjalnym, bądź inne wydawane przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, dyrektor powinien pomóc w złożeniu wniosku o wydanie takiego orzeczenia. 

W Polsce z kształcenia specjalnego mogą korzystać m.in. dzieci niesłyszące lub słabosłyszące, niewidome bądź słabowidzące, z autyzmem, z niepełnosprawnością ruchową, bądź intelektualną. 

Dzieci z niepełnosprawnością w stopniu głębokim nie podlegają kształceniu specjalnym. Dla nich przeznaczone są zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze, organizowane po wydaniu orzeczenia o objęciu dziecka takimi zajęciami. Także w tym przypadku podmiotem właściwym do wydania takiego orzeczenia są publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne. 

Wskazówki dla poradni psychologiczno-pedagogicznych

Jeśli rodzice z Ukrainy trafią do poradni, należy im pomóc. Przede wszystkim poinformować o wymaganiach, które muszą spełniać wnioski. Trzeba także wziąć pod uwagę, że uchodźcy mogą nie dysponować wszystkimi dokumentami. MEiN zaleca więc, aby nie wymagać dokumentów, które nie są niezbędne do wydania orzeczenia, a jeśli rodzice posiadają dokumentację medyczną w języku ukraińskim - wyjątkowo nie jest potrzebne tłumaczenie przysięgłe. Lekarz z zespołu orzekającego powinien rozstrzygnąć kwestie medyczne niezbędne do wydania orzeczenia, nawet jeśli brakuje dokumentów potwierdzających stan zdrowia. 

Źródło:

źródło:
Ministerstwo Edukacji i Nauki - portal gov.pl
oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41364 )
Array ( [docId] => 41364 )