Program wychowawczo-profilaktyczny w przedszkolu nie jest obowiązkowy

Autor: Wanda Pakulniewicz
Data: 12-09-2017 r.

Zgodnie z treścią ustawy Prawo oświatowe placówki oświatowe mają obowiązek realizowania programu profilaktyczno-wychowawczego. Jak należy interpretować ten zapis? Sprawdź, czy wskutek reformy w przedszkolu trzeba opracować program profilaktyczno-wychowawczy oraz jakie są obowiązki nauczycieli odpowiedzialnych za realizację podstawy programowej.

Ustawa Prawo oświatowe wyraźnie wskazuje, że przepisu dotyczącego obowiązku realizowania programu wychowawczo-profilaktycznego nie stosuje się do przedszkoli i szkół dla dorosłych. Oznacza to, że w przedszkolu nie trzeba opracowywać takiego programu. Nie oznacza to jednak, że nauczyciele nie będą od września 2017 roku realizować treści o charakterze wychowawczym i profilaktycznym.

 

Analizując treść zadań przedszkola określonych w podstawie programowej, znajdujemy treści i działania o charakterze wychowawczym oraz profilaktycznym. Program wychowania przedszkolnego, który nauczyciel opracował lub wybrał z rynku wydawniczego, ma gwarantować realizację podstawy programowej, czyli zawierać co najmniej te treści.

ZASTOSUJ!

W przedszkolu nie ma konieczności formułowania odrębnego programu wychowawczo-profilaktycznego.

Nowa podstawa programowa weszła w życie 1 września 2017 r. Dotychczasowa podstawa programowa także zawierała treści o charakterze wychowawczym oraz profilaktycznym i nie był wymagany odrębny program wychowawczo-profilaktyczny.

Wanda Pakulniewicz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40638 )
Array ( [docId] => 40638 )