Przedszkola nadal czekają na zmianę przepisów

Autor: Wysocka Marta
Data: 11-04-2013 r.

„Ustawa przedszkolna”, czyli zmiany jakim ma zostać poddana ustawa o systemie oświaty nie została jeszcze przyjęta przez rząd. Nowości oświatowe rodzą zbyt poważne skutki finansowe, m.in. dlatego, że dyrektor przedszkola mógłby przyjmować dzieci dwuletnie, a do tego konieczna będzie rekrutacja nauczycieli.

Projekt nowelizacji, jakiej ma zostać poddana ustawa o systemie oświata pod obrady Sejmu trafił w lutym. Jak dotąd nie został przyjęty, ponieważ planowane nowości oświatowe okazują się zbyt kosztowne. Ustawa o systemie oświaty w nowym kształcie wymagała zwiększenia wydatków z budżetu państwa o 1,7 mld zł rocznie, co budzi wątpliwości Ministerstwa Finansów.

Dyrektor przedszkola ma przyjmować dwulatki

Zmiany, jakim ma zostać poddana ustawa o systemie oświaty mają umożliwić objęcie wychowaniem przedszkolnym dzieci dwuletnie. To szczególnie ważne w małych miejscowościach na terenach wiejskich, gdzie brakuje miejsc w żłobkach. Dziś dyrektor przedszkola, z powodu braku miejsc, często nie może zapewnić opieki nawet dzieciom dwu i trzyletnim.

Objęcie wychowaniem przedszkolnym to nie jedyne zmiany wymagające nakładów finansowych. Oprócz tego znowelizowana ustawa o systemie oświaty przewiduje zapewnienie prawa do korzystania z wychowania przedszkolnego wszystkim trzylatkom i czterolatkom.

 

Powinna rozpocząć się rekrutacja nauczycieli do przedszkoli

Ustawa o systemie oświaty została poddana pod obrady sejmu w trybie pilnym, ponieważ pierwsze zmiany mają obowiązywać od września 2013 roku. W związku z tym, że nowości oświatowe mają umożliwić objęcie wychowaniem przedszkolnym większą niż obecnie liczbę dzieci – konieczna będzie rekrutacja nauczycieli i pomocy nauczycieli. Dyrektor przedszkola nie może jednak podjąć żadnych działań z tym związanych, ponieważ wciąż nie wiadomo czy nowości oświatowe rzeczywiście zaczną obowiązywać. Sytuacja jest tym bardziej problematyczna, że do końca kwietnia dyrektor przedszkola powinien opracować arkusz organizacyjny przedszkola na kolejny rok szkolny.

Podstawa prawna:

  • Projekt z dn. 19 grudnia 2012 Ustawa o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw

Marta Wysocka

Wysocka Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29977 )
Array ( [docId] => 29977 )