Troska o wzrok uczniów to zadanie dla nauczycieli i dyrektora szkoły

Data: 18-04-2013 r.

Problemy ze wzrokiem dotykają coraz większą liczbę uczniów. Dyrektor szkoły musi podejmować działania z zakresu profilaktyki zdrowotnej, zaś zadaniem dla nauczycieli jest dbanie o higienę wzroku dzieci – nie tylko tych, którym ze względu na wadę udzielana jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna.

Rozpoczęcie nauki w szkole może negatywnie wpływać na wzrok, który psuje się nie tylko od wpatrywania się w ekran telewizora czy monitora komputerowego. Negatywnymi bodźcami mogą być również niewłaściwe oświetlenie, zła postawa podczas czytania i pisania czy zbyt długie wpatrywanie się w jeden punkt. W związku z tym dla nauczycieli niezwykle ważne powinno być zwracanie uwagi na zachowanie uczniów podczas lekcji.

 

Nie wystarczy przesadzanie krótkowidza do pierwszej  ławki czy systematyczne przesadzanie uczniów (aby mogli patrzeć na tablicę pod różnym kątem). Zadaniem dla nauczycieli i dyrektora szkoły jest również dbanie o profilaktykę i higienę oczu.

Propozycje dla nauczycieli – pozwolić uczniom zrelaksować oczy

Nauczyciele i pedagog szkolny mają obowiązek troszczyć się o zdrowie wszystkich uczniów – nie tylko tych, którym udzielana jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna. Dla nauczycieli istotne powinno być, że zmęczony wzrok utrudnia dziecku wydajną pracę, dlatego warto podczas lekcji poświęcić kilka minut na ćwiczenia relaksacyjne dla oczu – szczególnie w godzinach popołudniowych. Takie ćwiczenia są również wskazane dla nauczycieli, którzy po przeprowadzeniu kilku lekcji mogą mieć problemy z koncentracją.

Warto zadbać o to, aby uczniowie wykonywali ćwiczenia relaksacyjne oczu również w domu. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie dla nich lekcji podczas której dowiedzą się, jak pozwolić swoim oczom odpocząć – lekcję może przeprowadzić np. pedagog szkolny.

Dyrektor szkoły powinien dbać o regularne badanie wzroku uczniów

Uczniowie powinni być regularnie poddawani badaniu wzroku, które zapewnia dyrektor szkoły. Niestety – coraz rzadziej w placówce odbywają się badania okulistyczne, niekiedy badanie wykonuje higienistka. W związku z tym ważnym zadaniem dla nauczycieli jest obserwowanie uczniów i informowanie rodziców o zaobserwowanych zmianach w zachowaniu dziecka. Te bowiem mogą świadczyć o problemach z widzeniem, co potwierdzi pedagog szkolny, który często jako pierwszy informowany jest o pogorszeniu się ocen czy zmianie zachowania ucznia, który stracił ostrość widzenia.  Nierzadko uczniowi nie jest potrzebna pomoc psychologiczno-pedagogiczna, ale okulary.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29984 )
Array ( [docId] => 29984 )