Uczeń może uczestniczyć w zajęciach religii tylko po złożeniu takiego pisemnego życzenia przez jego rodziców (w formie pisemnego oświadczenia). Przepisy nie przewidują formy „wolnego słuchacza”.
Uczęszczanie na lekcje religii jako „wolny słuchacz”
Czy istnieje możliwość prawna aby zezwolić uczniowi gimnazjum, którego rodzice na początku roku szkolnego złożyli pisemną rezygnację z uczęszczania na lekcję religii na uczęszczanie na te zajęcia jako "wolny słuchacz"? Uczeń nie chce brać udziału w modlitwie, pisać sprawdzianów, być ocenianym. Rodzice deklarują wiarę protestancką.
Religia na życzenie rodziców
W publicznych gimnazjach organizuje się w ramach planu zajęć szkolnych naukę religii na życzenie rodziców (§ 1 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach). Życzenie to jest wyrażane w formie pisemnego oświadczenia. Oświadczenie nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym, może jednak zostać zmienione (§ 1 ust. 2 rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach).
Ocena z zajęć religii
Nauczanie religii odbywa się na podstawie programów opracowanych i zatwierdzonych przez właściwe władze kościołów i innych związków wyznaniowych i przedstawionych Ministrowi Edukacji Narodowej do wiadomości (§ 4 rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach). Uczeń uczęszczający na zajęcia religii podlega ocenie. Ocena z religii umieszczana jest na świadectwie szkolnym bezpośrednio po ocenie ze sprawowania (§ 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. z 1992 r. nr 36, poz. 155 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: oświata, kształcenie i wychowanie, religia
