Zmiany na maturze w 2023 r.

Data: 03-03-2023 r.

Minister edukacji i nauki zapowiada zmiany podczas egzaminu maturalnego w 2023 r. Przede wszystkim dotyczą one języka polskiego. Uczniów czeka redukcja jawnych pytań na egzaminie ustnym z obowiązujących obecnie 227 do maksymalnie 120. Co jeszcze się zmieni?

Na początku marca, na konferencji prasowej, minister edukacji i nauki, Sekretarz Stanu MEiN oraz dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej poinformowali o zmianach w sposobie przeprowadzania egzaminu maturalnego z języka polskiego. Zmiany te będą obowiązywały już tegorocznych maturzystów. 

Przede wszystkim zaznaczano, że wprowadzone modyfikacje mają być ułatwieniem dla uczniów - w ramach tego ułatwienia przewidziano redukcję jawnych pytań dotyczących egzaminu ustnego z języka polskiego - zamiast 227 będzie maksymalnie 120. 

Skąd pomysł na zmianę? Ułatwienia są spowodowane faktem, że tegoroczni maturzyści zaczynali naukę w liceum w roku w którym rozpoczęła się pandemia koronawirusa, a tym samym był to czas wprowadzania nauki zdalnej. Trzeba też zaznaczyć, że była to nauka zdalna, która tworzona była na potrzeby chwili, będąca swoistego rodzaju eksperymentem na żywym organizmie. Minister edukacji na konferencji prasowej podkreślał, że właśnie to było jednym z elementów, który przesądził o zmianach w tegorocznych egzaminach maturalnych. Zaznaczył także, że z powodów sanitarnych przez ostatnie dwa lata ustny egzamin maturalny nie mógł się odbyć. 

Zmiana liczby pytań jawnych dotknie przede wszystkim egzaminu maturalnego w zakresie znajomości historii i literatury, bo to głównie nich dotyczą pytania ustne. Co więc czeka tegorocznych maturzystów? 

Uczeń będzie losował na ustnym egzaminie zestaw składający się z dwóch zadań. Jedno z nich będzie z zakresu obowiązkowej lektury, będzie należało do grupy jawnych pytań, natomiast drugie pytanie będzie należało do zakresu literatury lub innego dzieła sztuki. Zadaniem zdającego będzie omówić zagadnienie na podstawie dołączonego do polecenia tekstu. 

Niewielkie - zdaniem resortu - zmiany zostały wprowadzone także w innych przedmiotach na poziomie rozszerzonym. Dotyczą one zakresu podstawy programowej. Zmiany mają przede wszystkim dotyczyć jednak języka polskiego, w mniejszym stopniu języków obcych nowożytnych, oraz matematyki. 

W związku z tym, że nowa matura będzie wymagała od nauczyciela więcej czasu na jej sprawdzenie, resort zdecydował na zwiększenie stawek wynagrodzenia za sprawdzanie matur. Jednak nie znamy jeszcze informacji na jakim poziomie nowe wynagrodzenie zostanie ustalone. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42720 )
Array ( [docId] => 42720 )