W skład rady pedagogicznej wchodzą:
Asystent nie ma obowiązku uczestniczyć w posiedzeniach rady
Asystent nauczyciela nie jest członkiem rady pedagogicznej w szkole. W związku z tym nie ma obowiązku uczestniczenia w posiedzeniach rady oraz nie ma prawa do głosowania podczas jej obrad. W posiedzeniach rady może uczestniczyć z głosem doradczym, jeśli tylko zostanie na nie zaproszony.
- dyrektor szkoły lub placówki,
- wszyscy nauczyciele zatrudnieni w szkole lub placówce,
- pracownicy innych zakładów pracy pełniący funkcję instruktorów praktycznej nauki zawodu lub prowadzący pracę wychowawczą z młodocianymi pracownikami w placówkach zbiorowego zakwaterowania, dla których praca dydaktyczna i wychowawcza stanowi podstawowe zajęcie.
Asystent nie jest nauczycielem
W szkole podstawowej, w tym specjalnej i integracyjnej, może być zatrudniony asystent nauczyciela prowadzącego zajęcia w klasach I–III lub asystent wychowawcy świetlicy. Ma on za zadanie wspierać pracę nauczyciela lub wychowawcy świetlicy. Asystent nauczyciela nie jest zatem nauczycielem i dlatego nie wchodzi w skład rady pedagogicznej.
Asystent może mieć wyłącznie głos doradczy
W zebraniach rady pedagogicznej mogą również brać udział, z głosem doradczym, osoby zapraszane przez jej przewodniczącego za zgodą lub na wniosek rady. Dyrektor szkoły może zatem zaprosić asystenta nauczyciela na zebranie rady pedagogicznej, jednakże ma on wówczas ma jedynie głos doradczy.
art. 7 ust. 1d, art. 40 ust. 1 i 2 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.).
Zobacz także:
