Asystent nie ma obowiązku uczestniczyć w posiedzeniach rady

Autor: Anna Trochimiuk
Data: 09-12-2014 r.

Asystent nauczyciela nie jest członkiem rady pedagogicznej w szkole. W związku z tym nie ma obowiązku uczestniczenia w posiedzeniach rady oraz nie ma prawa do głosowania podczas jej obrad. W posiedzeniach rady może uczestniczyć z głosem doradczym, jeśli tylko zostanie na nie zaproszony.

W skład rady pedagogicznej wchodzą:

  • dyrektor szkoły lub placówki,
  • wszyscy nauczyciele zatrudnieni w szkole lub placówce,
  • pracownicy innych zakładów pracy pełniący funkcję instruktorów praktycznej nauki zawodu lub prowadzący pracę wychowawczą z młodocianymi pracownikami w placówkach zbiorowego zakwaterowania, dla których praca dydaktyczna i wychowawcza stanowi podstawowe zajęcie.

Asystent nie jest nauczycielem

W szkole podstawowej, w tym specjalnej i integracyjnej, może być zatrudniony asystent nauczyciela prowadzącego zajęcia w klasach I–III lub asystent wychowawcy świetlicy. Ma on za zadanie wspierać pracę nauczyciela lub wychowawcy świetlicy. Asystent nauczyciela nie jest zatem nauczycielem i dlatego nie wchodzi w skład rady pedagogicznej.

Asystent może mieć wyłącznie głos doradczy

W zebraniach rady pedagogicznej mogą również brać udział, z głosem doradczym, osoby zapraszane przez jej przewodniczącego za zgodą lub na wniosek rady. Dyrektor szkoły może zatem zaprosić asystenta nauczyciela na zebranie rady pedagogicznej, jednakże ma on wówczas ma jedynie głos doradczy.

Anna Trochimiuk, prawnik, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36173 )
Array ( [docId] => 36173 )