Biblioteki szkolne - zawieszenie broni

Data: 29-03-2013 r.

Środowisko bibliotekarzy ma stworzyć zespół, który przygotuje propozycje dla bibliotek. Jeśli znajdą się rozwiązania, które pozwolą zmodernizować biblioteki szkolne oraz zapewnią współpracę między tymi bibliotekami a bibliotekami publicznymi - to MAC gotów jest zrezygnować z poruszania tematu bibliotek w założeniach do ustawy samorządowej - taką propozycję minister Michał Boni złożył 18 marca.

Kontrowersyjne propozycje dotyczące łączenia bibliotek szkolnych i publicznych

W styczniu MAC przedstawił do konsultacji społecznych projekt założeń do nowej ustawy samorządowej, która ma zwiększyć dochody samorządów nawet o miliard złotych. Pieniądze te mają się znaleźć m.in. dzięki usprawnianiu warunków działania samorządów. Jedną z licznych propozycji było ustawowe ułatwienie współpracy bibliotek szkolnych i publicznych. Propozycja ta wywołała duży opór, organizatorzy akcji „STOP likwidacji bibliotek szkolnych” uznali wręcz, że to zachęta do likwidacji bibliotek szkolnych.

Zespół roboczy ma wypracować rozwiązania, które pozwolą bibliotekom szkolnym zrobić taki skok, jaki zrobiły już biblioteki publiczne korzystając w ostatnich latach z programów Biblioteka Plus i Program Rozwoju Bibliotek. Wsparciem - za zgodą MEN - może być dla bibliotek szkolnych nowy Program Operacyjny Polska Cyfrowa. MAC jest w tym programie instytucją wiodącą i planuje sposób wydawania pieniędzy.

Jeśli okaże się, że biblioteki szkolne i publiczne mimo różnej organizacji i prawnego uwarunkowania nauczą się dobrze współpracować dla dobra społeczności lokalnej, to ten model może być wystarczający. Bądźcie komitetem sterującym całego projektu - wspólnie z samorządami szukajmy rozwiązań. Zdejmujemy biblioteki z projektu założeń do ustawy samorządowej, ale pod warunkiem, że będziemy szukali innych sposobów poprawy ich sytuacji - powiedział Boni.

Źródło: Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (www.mac.gov.pl).


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 30211 )
Array ( [docId] => 30211 )

Array ( [docId] => 30211 )