Szkoły nie stracą bibliotek

Data: 22-03-2013 r.

Minister administracji i cyfryzacji wycofał się z propozycji łączenia bibliotek szkolnych i publicznych. To dobra wiadomość nie tylko dla nauczycieli bibliotekarzy, ale również dyrektora szkoły, ponieważ biblioteka szkolna pełni więcej funkcji niż wypożyczanie książek.

Spotkanie ministra administracji i cyfryzacji ze środowiskiem bibliotekarzy odbyło się w poniedziałek 18 marca br. Wypracowane wnioski są szczególnie ważne dla nauczycieli zatrudnionych w bibliotekach szkolnych i publicznych. Minister zapewniał, że jego zamiarem nigdy nie było likwidowanie bibliotek szkolnych, jednak projekt ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez samorządy przewidywał regulacje, które mogły prowadzić do tego, że dyrektor szkoły straci bibliotekę w placówce, którą kieruje. Projekt przewidywał bowiem umożliwienie samorządom oszczędności m.in. dzięki wspólnemu wykonywaniu zadań bibliotek szkolnych i publicznych. Propozycja spotkała się z natychmiastowym sprzeciwem środowisk bibliotekarzy, nauczycieli i dyrektorów szkół.

Decyzja o zmianie projektu ustawy wyzwaniem dla nauczycieli i bibliotekarzy

Wycofanie się z pierwotnych założeń ustawy w zakresie bibliotek pociąga za sobą skutek w postaci zobligowania środowiska bibliotekarzy do wypracowania modelu współpracy bibliotek szkolnych i publicznych. Konieczne jest znalezienie rozwiązań, które zwiększą dostępność do bibliotek – zarówno dla nauczycieli i uczniów, jak i środowisk lokalnych oraz pozwolą na ich doposażenie. Biblioteki szkolne są bardziej niedoinwestowane niż publiczne, co stanowi problem dla nauczycieli, którzy nie zawsze mogą pomóc uczniom chcącym poszerzać horyzonty. Rozwiązaniem problemu nie może być jednak ich likwidacja, ale znalezienie rozwiązań umożliwiających poprawę sytuacji.

 

Środowisko bibliotekarzy podkreśla, że funkcje bibliotek szkolnych i publicznych są podobne, ale istnieją między nimi różnice. Dyrektor szkoły, w której jest biblioteka ma więcej możliwości w zakresie organizowania zajęć, np. w razie nieobecności nauczyciela lub w przypadku braku świetlicy. Likwidacja bibliotek szkolnych zmusiłaby go do szukania innych rozwiązań, pozbawiając jednocześnie młodzież kontaktu z książkami – szczególnie w małych miejscowościach.

Źródło: komunikat Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30208 )
Array ( [docId] => 30208 )