Dyrektor szkoły powinien wspierać uczniów wybierających samorząd

Data: 20-09-2013 r.

Dyrektor szkoły powinien zadbać, aby wyboru do samorządu uczniowskiego były dla uczniów lekcją demokracji, w której będą świadomie uczestniczyć. Dla nauczycieli i dyrektora szkoły wybory są doskonałą okazją do realizowania obowiązku kształtowania wśród uczniów postaw obywatelskich.

Minister Edukacji Narodowej przypomina, jak ważną rolę w życiu szkoły odgrywają wybory do samorządu uczniowskiego. Dyrektor szkoły powinien pamiętać, że szkolne wybory są dla uczniów pierwszą lekcją o czynnych i biernych prawach wyborczych, dlatego zarówno dla niego, jak i dla nauczycieli celem jest uświadomienie uczniom powagi wydarzenia oraz spoczywającej na nich odpowiedzialności.

Godzina wychowawcza – lekcja demokracji

 

Odpowiednie przygotowanie uczniów do wyborów to przede wszystkim zadanie dla nauczycieli wychowawców. Dyrektor szkoły może zaproponować im przygotowanie lekcji, podczas której młodsi uczniowie dowiedzą się czym jest samorząd uczniowski oraz bierne i czynne prawo wyborcze, natomiast starsi – jaka odpowiedzialność na nich spoczywa.

Podczas godziny wychowawczej uczniowie powinni dowiedzieć się, jak czego należy oczekiwać od kandydatów do samorządu, w jaki sposób prowadzić kampanię wyborczą czy jakie warunki spełnia poprawnie przeprowadzona debata kandydatów.

Wybory do samorządu uczniowskiego to wyzwanie dla nauczycieli

Obowiązkiem dyrektora szkoły jest nie tylko przygotowanie uczniów do pomyślnego zaliczania sprawdzianów i egzaminów, ale także wychowanie świadomych obywateli. Wybory do samorządu uczniowskiego należy więc traktować, jako przygotowanie do uczestniczenia w życiu społecznym. Minister Edukacji Narodowej, że dyrektor szkoły i całe grono pedagogiczne odpowiada za stworzenie warunków do potraktowania wyborów z należytą powagą i świadomością, że dla dzieci i młodzieży są to pierwsze w życiu decyzje dotyczące życia zbiorowości, w której żyją.

Źródło: komunikat MEN

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30311 )
Array ( [docId] => 30311 )