Dyrektor szkoły utworzy więcej oddziałów szkolnych w szpitalach

Data: 02-04-2013 r.

Od 4 kwietnia 2013 roku obowiązuje rozporządzenie zgodnie z którym dyrektor szkoły może utworzyć oddział szkoły ponadgimnazjalnej w większej liczbie placówek leczniczych. Skorzystają na tym m.in. pacjenci małych placówek leczniczych i uczniowie leczący uzależnienia.

Obowiązujące wcześniej prawo ograniczało dyrektora szkoły w tworzeniu oddziałów szkolnych w szpitalach. Utworzenie szkoły ponadgimnazjalnej możliwe było wyłącznie, jeżeli liczba uczniów pozwalała na powołanie dwóch oddziałów. Dzięki nowemu rozporządzeniu dyrektor szkoły ma więcej możliwości.

Dyrektor szkoły utworzy klasę łączoną

Wejście w życie nowych przepisów umożliwia dyrektorowi szkoły utworzenie szkoły ponadgimnazjalnej w placówce leczniczej także, jeżeli liczba uczniów pozwoli na powołanie tylko jednego oddziału. Brak ograniczeń w zakresie minimalnej liczby uczniów w grupach wychowawczych ułatwi pracę szpitalnych przedszkoli i szkół, gdzie duża rotacja uczniów dotąd stanowiła problem.

Ważna dla dyrektora będzie również możliwość tworzenia klas łączonych dla uczniów tego samego etapu edukacyjnego. Rozwiązanie to ułatwi organizację nauczania w ośrodkach leczących uzależnienia.

Dyrektor szkoły zwolni ucznia z niektórych zajęć

Nauczyciel, lekarz lub kierownik podmiotu może skierować do dyrektora szkoły lub przedszkola wniosek o zwolnienie ucznia z obowiązku uczestniczenia w zajęciach. Będzie miało to miejsce w sytuacji, kiedy stan ucznia nie pozwoli mu uczestniczyć w lekcjach (np. po operacji). Od dyrektora szkoły zależy czy uczeń będzie uczestniczył w mniejszej liczbie zajęć czy przez określony czas w ogóle nie będzie w nich uczestniczyć.

Dyrektor szkoły nie ma też obowiązku organizować szkoły dla ucznia, który spędza w szpitalu mniej niż 9 dni, ale jeżeli leczenie wymaga częstych pobytów w szpitalu, to należy zorganizować dla niego zajęcia niezależnie od tego, jak długo przebywa w placówce leczniczej.

Każdą decyzję dyrektora szkoły będzie musiał zatwierdzić organ prowadzący szkołę.

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 marca 2013 r. w sprawie organizacji kształcenia oraz warunków i form realizowania specjalnych działań opiekuńczo-wychowawczych w przedszkolach i szkołach specjalnych, zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej (Dz. U. poz. 380).


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30212 )
Array ( [docId] => 30212 )