Nie zmienia się w ciągu roku szkolnego terminów ustalonych dni wolnych

Autor: Małgorzata Celuch
Data: 20-01-2016 r.

Dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, rady szkoły, rady rodziców i samorządu uczniowskiego, biorąc pod uwagę warunki lokalowe i możliwości organizacyjne placówki, ustala dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Zmiana ich terminu w ciągu roku szkolnego nie powinna mieć miejsca.

Ustalając kalendarz pracy szkoły dyrektor powinien przeanalizować terminarz Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz terminy egzaminów podane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w Warszawie, a także kalendarz roku szkolnego pod kątem świąt i dni ustawowo wolnych od pracy. Przy pomocy tych dokumentów może opracować propozycję dodatkowych dni wolnych od zajęć, którą przedstawia społeczności szkolnej, najlepiej w formie komunikatu dyrektora. W wyznaczonym terminie wszystkie organy wewnętrzne szkoły wyrażają opinie w tej kwestii. Przedstawione stanowiska powinny zawierać albo aprobatę propozycji zawartych w komunikacie dyrektora, albo własne propozycje z uzasadnieniem.

Jeśli jeden z organów wnosi własne propozycje, uzasadnione i zgodne z prawem - dyrektor ponownie zwraca się z prośbą o opinię do pozostałych organów wewnętrznych szkoły.

Dyrektor szkoły zobowiązany jest w terminie do 30 września poinformować o ustalonych w danym roku szkolnym dodatkowych dniach wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych nauczycieli, uczniów oraz rodziców (prawnych opiekunów) - najlepiej zrobić to przy pomocy zarządzenia. Przedłużenie tego terminu jest możliwe do dnia 31 grudnia, ale tylko w przypadku ustalania dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych wynikających z ogłoszenia terminu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie po 30 września.

Ani nauczyciele, ani uczniowie, ani ich rodzice nie powinni być zaskakiwani nowymi decyzjami w sprawie wyznaczenia dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w trakcie roku szkolnego. Jeśli na przykład samorząd uczniowski dopiero w styczniu wnioskuje o „dołożenie” dodatkowych dni wolnych, to rada pedagogiczna nie powinna reagować na taki wniosek. Odpowiedzi powinien natomiast udzielić dyrektor szkoły, wyjaśniając, że działanie, o jakie wnioskuje samorząd uczniowski, byłoby sprzeczne z prawem.

Małgorzata Celuch, wicedyrektor zespołu szkół, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38442 )
Array ( [docId] => 38442 )