Organ prowadzący nie jest upoważniony do ingerowania w statut szkoły

Data: 08-04-2015 r.

Ustawa o systemie oświaty nie upoważnia organu prowadzącego do ingerowania w statut szkoły. Organ prowadzący nadaje tylko pierwszy statut placówki – tego typu dokumenty w szkole modyfikuje dyrektor szkoły w porozumieniu z organami wskazanymi w ustawie.

Organ prowadzący nie jest uprawniony do wprowadzania zmian organizacyjnych związanych z uprawnieniami pracowniczymi nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, które nałożą na dyrektora szkoły konieczność zmienienia statutu, arkusza organizacji placówki czy regulaminie wynagradzania.

Kompetencje organu prowadzącego określa ustawa o systemie oświaty

Ustawa o systemie oświaty wskazuje, że organ prowadzący może ingerować w działalność szkoły wyłącznie w zakresie i na zasadach określonych w ustawie (art. 34b ustawa o systemie oświaty). Ustawa o systemie oświaty nie uprawnia tego organu do ingerowania w statut szkoły, ponadto wyraźnie wskazuje, że wszystkie uprawienia pracownicze dla nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych posiada dyrektor szkoły (art. 39 ustawa o systemie oświaty).

Zmiany organizacyjne pozostają w gestii dyrektora szkoły

Organ prowadzący nie może zadecydować o zmianach organizacyjnych do wdrożenia których zobliguje dyrektora szkoły, oczekując jednocześnie wprowadzenia zmian w kluczowych, z punktu widzenia zarządzania szkołą, dokumentach organizacyjnych (wyrok WSA II SA/Sz 1449/13). Nie są to kompetencje przyznane mu przez ustawę, ponadto są one zarezerwuje dla organów szkoły.

Ustawa o systemie oświaty jednoznacznie wskazuje, że projekt statutu oraz zmian w statucie opracowuje rada pedagogiczna, której przewodniczy dyrektor szkoły (art. 42 ust.1 ustawa o systemie oświaty). Organ prowadzący placówkę nie może zatem zobligować dyrektora szkoły, aby zmienił dokumenty w szkole ze względu na wprowadzenie zmian organizacyjnych, do ustanowienia których nie był upoważniony.

Źródło:

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 29 maja 2014 r. (II SA/Sz 1449/13)

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36890 )
Array ( [docId] => 36890 )