W czasie przerwy świątecznej dyrektor szkoły zapewnia uczniom opiekę

Data: 10-12-2014 r.

MEN przypomina, że przerwa świąteczna nie jest równoznaczna z dniami wolnymi od pracy dla nauczycieli. Dyrektor szkoły powinien zapewnić w tym czasie opiekę uczniom, a zatem może przewidzieć dla nauczycieli obowiązek realizacji zadań wynikających z zadań statutowych szkoły.

Karta Nauczyciela nie przewiduje na okres przerwy świątecznej urlopu dla nauczycieli, który przysługuje im w wymiarze i okresie ferii zimowych oraz wakacji (art. 64 ust. 1 Karta Nauczyciela). W tym roku przerwa świąteczna jest zatwierdzona między 22 a 31 grudnia 2014 r., dodatkowo dyrektor szkoły mógł ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć na 2 i 5 stycznia 2015 r. Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych nie są dniami, w których rodzice nie mogą odprowadzić dzieci do szkoły.

Dyrektor szkoły może przewidzieć zadania dla nauczycieli

 

W dni w wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkole organizuje się zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, co oznacza, że dyrektor szkoły zapewni opiekę uczniom, którzy pojawią się w placówce, mimo iż nie są realizowane zajęcia dydaktyczne.  Minister Edukacji Narodowej przypomina, że uczniowie mają prawo do przebywania w tym czasie na terenie szkoły, a dyrektor szkoły musi tak zorganizować pracę szkoły, aby zapewniona została im opieka.

Ponadto dyrektor szkoły może zobowiązać  nauczycieli do pracy w czasie przerwy świątecznej również, jeżeli w szkole nie pojawią się uczniowie. Do wykonywanych w tym czasie zaliczają się m.in. działania związane z przygotowaniem zajęć czy doskonaleniem zawodowym.

Ośmiogodzinny dzień pracy dla nauczycieli

Jeżeli nauczyciele nie będą prowadzili zajęć dydaktyczno-wychowawczych, tylko realizowali inne zadania, to dyrektor szkoły może wymagać wykonywania zadań w wymiarze ośmiu godzin w ciągu dnia. Karta Nauczyciela wyraźnie wskazuje, że wymiar czasu pracy dla nauczycieli wynosi 40 godzin w tygodniu (art. 42 ust. 2 Karta Nauczyciela). Oznacza to, że jeżeli dyrektor szkoły zaplanuje działania wymagające przebywania w placówce ośmiu godzin, nauczyciele nie mogą odmówić ich realizacji.

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36163 )
Array ( [docId] => 36163 )