Zebranie z rodzicami nowych wychowanków przedszkola w 13 krokach

Autor: Elżbieta Bukowiecka-Górny
Data: 23-08-2016 r.

Zebranie trzeba zorganizować najpóźniej pod koniec sierpnia. Przebieg spotkania należy dokładnie zaplanować, tak by nie zapomnieć o przekazaniu żadnej istotnej informacji.

Prezentujemy przykładowy porządek zebrania z rodzicami dzieci, które od września po raz pierwszy przyjdą do przedszkola.

Krok 1. Personel przedszkola

 

Dyrektor opowiada kilka słów o sobie, przedstawia pracowników przedszkola – zarówno nauczycieli, specjalistów, jak i pracowników obsługi.

Krok 2. Misja, koncepcja przedszkola

Informacje te warto omówić w zwięzły sposób. Dyrektor powinien powiedzieć, co wyróżnia przedszkole na tle innych placówek. Może także przedstawić główne cele przedszkola i sposoby, w jaki kadra chce je osiągnąć.

Krok 3. Informacje o statucie i podstawie programowej

Warto powiedzieć rodzicom, jakie informacje przeczytają w statucie i gdzie można znaleźć ten dokument. W szczegółowy sposób podstawę programową powinni omówić nauczyciele w grupach wiekowych.

Krok 4. Organizacja pracy przedszkola

Należy poinformować rodziców o godzinach pracy przedszkola oraz godzinach pracy nauczycieli w poszczególnych grupach wiekowych. Warto powiadomić także o godzinach przyjęć dyrektora.

Należy uświadomić rodziców, jak ważne jest przestrzeganie zasad przyjętych w placówce. Mają one znaczenie dla samej pracy z dziećmi w grupie oraz są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania przedszkola, np. dla przygotowywania w wyznaczonym czasie posiłków dla określonej w danym dniu liczby dzieci.

Krok 5. Zasady odpłatności za przedszkole

Koniecznie należy dokładnie wyjaśnić, z jakich komponentów składa się opłata.

Krok 6. Prawa i obowiązki rodziców

Można przygotować taki materiał w postaci broszury w oparciu o założenia Europejskiej Karty Praw i Obowiązków Rodziców przyjętej w grudniu 1992 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Rodziców.

Krok 7. Sposoby i formy współpracy

Należy omówić ogólne zasady współpracy oraz przedstawić wstępny plan i jej zakres. Szczegółowe plany zostaną omówione w każdej z grup. Warto umożliwić rodzicom przedstawienie własnych propozycji współpracy.

Krok 8. Procedury bezpiecznego pobytu dziecka w przedszkolu

Dyrektor musi omówić obowiązujące zasady przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola. Należy uwzględnić informacje dotyczące odbioru dzieci przez osoby inne niż rodzice. Ważną kwestią w tym temacie jest zapoznanie rodziców z zasadami postępowania z dzieckiem, które nie zostało odebrane z przedszkola w terminie i gdy brak jest z nimi kontaktu. Dyrektor powinien również poinformować o możliwości nieprzyjęcia do przedszkola dziecka z widocznymi objawami choroby zakaźnej. Nie wolno również zapomnieć o omówieniu obowiązujących zasad organizacji wycieczek.

Krok 9. Zasady organizowania zajęć dodatkowych

Dyrektor powinien zapoznać rodziców z ofertą zajęć dodatkowych proponowanych przez przedszkole w nadchodzącym roku szkolnym oraz przedstawić, kto będzie je organizował – sylwetki nauczycieli prowadzących.

Krok 10. Ogólne zasady organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Rodzice powinni mieć świadomość, że ich dziecko może zostać objęte pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Przedszkole powinno podejmować wczesną interwencję specjalistyczną, informować na bieżąco o postępach lub ewentualnych problemach dziecka oraz uzgadniać z rodzicami kierunki i zakres zadań realizowanych w placówce. Wszelkie zgody i wnioski rodziców o objęcie dziecka pomocą psychologiczno-pedagogiczną należy zebrać po rozpoznaniu przez nauczycieli potrzeb dzieci w tym zakresie (w trakcie roku szkolnego).

Krok 11. Zasady powoływania i działania rady rodziców

Warto uświadomić rodziców, że mają nie tylko prawo, ale także obowiązek tworzenia rady rodziców, która będzie reprezentowała ich interesy. Należy omówić sposób wyboru trójek grupowych i członków rady rodziców.

Krok 12. Zasady i warunki ubezpieczenia dzieci

Należy poinformować, kto dokonuje wyboru danej firmy ubezpieczeniowej oraz podać wysokość wyliczonej składki na ubezpieczenie dziecka w roku i przedstawić ewentualne dodatkowe korzyści wynikające z zakupu danego pakietu ubezpieczeniowego. Należy powiadomić także, że ubezpieczenie NNW jest dobrowolne.

Krok 13. Informacje o dziecku

Trzeba uświadomić rodziców, jak ważna jest sprawna wymiana informacji na temat funkcjonowania dziecka w przedszkolu i w domu, dlatego rodzice zobowiązani są do podania nauczycielom aktualnych tele­fonów kontaktowych oraz adresów mailowych. Na zakończenie zebrania dyrektor powinien dać rodzicom możliwość zadania pytań.

Elżbieta Bukowiecka-Górny dyrektor przedszkola

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39388 )
Array ( [docId] => 39388 )