Nowa Karta Nauczyciela – oczekiwanie na propozycję MEN

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 15-12-2012 r.

W najbliższych dniach MEN przedstawi projekt nowelizacji Karty Nauczyciela. Dla nauczycieli to czas niecierpliwego wyczekiwania – trwająca kilka miesięcy burzliwa dyskusja pokazała, że nowa Karta Nauczyciela może odebrać im wiele dotychczasowych przywilejów.

Najwięcej kontrowersji w zakresie zmian, jakie ma wprowadzać nowa Karta Nauczyciela budzą kwestie obejmujące wynagrodzenie, urlop zdrowotny i urlop wypoczynkowy nauczyciela.

Wynagrodzenie nauczyciela

Wynagrodzenie nauczyciela ma być naliczane według nowych zasad. Obecnie samorządy rozliczają środki na wynagrodzenia osobno dla każdego stopnia awansu. Zapowiadane przez MEN zmiany mają sprawić, że rozliczenie będzie następowało od całej kwoty – niezależnie od stopni awansu. Gmina nie wypłaci dodatku uzupełniającego, jeżeli suma wynagrodzeń osiągnie ustawowo określone średnie.

Oprócz tego ważna dla nauczycieli będzie decyzja dotycząca tzw. dodatków mieszkaniowych i wiejskich. Nie jest wykluczone, że wynagrodzenie nauczyciela zostanie pozbawione tych elementów.

Urlop wypoczynkowy nauczyciela

Karta Nauczyciela ma wpłynąć również na urlop wypoczynkowy nauczyciela. MEN proponuje, aby szkoły oferowały zajęcia opiekuńczo-wychowawcze także w czasie ferii i w okresie świątecznym, co sprawi, że urlop wypoczynkowy nauczyciela zostanie skrócony. Karta Nauczyciela ma uprawniać do 47 dni, które będzie można wykorzystać zarówno w czasie ferii i wakacji, ale także w czasie przerw między świętami. Oznacza to, że tzw. długi weekend będą mieli ci, którzy skorzystają z urlopu. Jeżeli tego nie zrobią, to w dni wolne od zajęć dydaktycznych będą realizować inne zadania opiekuńczo-wychowawcze w placówce.

 

Urlop zdrowotny nauczyciela

Nauczyciele czekają również na informacje w jaki sposób nowa Karta Nauczyciela będzie określała warunki ubiegania się o urlop zdrowotny. Wysunięto propozycje, aby decyzje o słuszności przyznania urlopu zdrowotnego dla nauczycieli decydowali lekarze orzecznicy ZUS, a nie lekarze rodzinni. Wynagrodzenie za okres urlopu dla poratowania zdrowia miałoby być pokrywane w ramach ubezpieczenia a nie – jak obecnie – ze środków samorządów.

Nowa Karta Nauczyciela jeszcze przez kilka dni będzie dla nauczycieli zagadką. Należy jednak spodziewać się, że po ogłoszeniu projektu ministerstwa znów rozpoczną się burzliwe dyskusje. Jak dotąd nie udało się bowiem wypracować kompromisu między Ministerstwem Edukacji Narodowej a Związkiem Nauczycielstwa Polskiego – ZNP nie zgadza się na to, by Karta Nauczyciela przyjęła zapowiadany kształt.

Marta Wysocka


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30437 )
Array ( [docId] => 30437 )