Nowe zasady dotowania szkół dla dorosłych

Kategoria: Płace i finanse
Data: 18-12-2012 r.

Od stycznia 2013 roku będą obowiązywały nowe zasady dotowania niektórych szkół niepublicznych. Dotacje będą przyznawane tylko na uczniów, którzy w danym miesiącu uczestniczyli w nie mniej niż połowie obowiązkowych zajęć.

Ustawa o systemie oświaty znowelizowana w 2012 roku wprowadza bardziej rygorystyczne zasady dotowania szkół niepublicznych. Szkołom w których nie jest realizowany obowiązek nauki albo obowiązek szkoły – czyli przede wszystkim szkołom dla dorosłych – nie będzie przyznawana dotacja raz na cały rok szkolny.

Warunkiem otrzymania dotacji będzie uczestniczenie danego ucznia co najmniej w połowie obowiązkowych zajęć edukacyjnych w danym miesiącu (art. 90 ust. 3 Ustawa o systemie oświaty). Pozwoli to zmniejszyć wydatki na dotowanie szkół, których efektywność nauczania (mierzona liczbą absolwentów) jest alarmująco niska.

Ustawa o systemie oświaty przeciwko fikcyjnym uczniom

Znowelizowana ustawa o systemie oświaty ma na celu ukrócenie procederu związanego z utrzymaniem na listach uczniów osób, które w rzeczywistości nie uczęszczają na zajęcia. Obowiązujące dotąd zasady umożliwiały szkołom pozyskiwanie dotacji mimo, że nie ponosiły kosztów związanych z kształceniem uczniów. Korzyści osiągali również uczniowie zapisujący się do szkół w celu otrzymania legitymacji i uzyskaniu dzięki temu zniżek, np. na komunikację miejską. Uczniowie ci często nie tylko nie uczęszczają na zajęcia, ale ubiegają się również o duplikaty legitymacji uprawniających do ulg. Nowości oświatowe wchodzące w życie w styczniu 2013 roku sprawią, że szkoły nie będą czerpały korzyści z utrzymywania na listach fikcyjnych uczniów, tym samym uczniowie nieuczestniczący w zajęciach stracą przysługujące im obecnie przywileje.

 

Dotacje na uczniów kończących szkołę wcześniej

Ustawa o systemie oświaty nie przewiduje odebrania dotacji na uczniów, którzy kończą szkołę w kwietniu lub czerwcu. Nowości oświatowe wprowadzające konieczność uczestniczenia w 50% zajęć obowiązkowych, jednak nie powodują wstrzymania dotacji w przypadku ukończenia szkoły przez uczniów zdających egzaminy w kwietniu lub czerwcu. Jeżeli uczniowie ci w miesiącu poprzedzającym spełnili wymóg i ich absencja na zajęciach obowiązkowych nie przekroczyła 50% - szkoła będzie miała przyznaną dotację na starych zasadach. Warto przy tym zauważyć, że znowelizowana ustawa o systemie oświaty rozwiewa wątpliwości co do słuszności dotowania szkół za absolwentów (art. 90 ust 3h-3i).

Postawa prawna:

  • Ustawa z dnia 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r. poz. 979) art. 90 ust. 3,
  • Ustawa z dnia 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r. poz. 979) art. 90 ust. 3h,
  • Ustawa z dnia 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r. poz. 979) art. 90 ust. 3i.

Marta Wysocka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30346 )
Array ( [docId] => 30346 )