Umowa terminowa nie została zgłoszona do PIP – co zrobić, aby uniknąć grzywny?

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 09-10-2016 r.

Niezgłoszenie faktu zawarcia umowy na czas określony na zasadach szczególnych może skutkować nałożeniem kary grzywny, a nawet sprawą w sądzie. Dyrektorzy, którzy przegapili termin dokonania zgłoszenia powinni jak najszybciej dopełnić obowiązków.

Po zmianie przepisów prawa pracy z 22 lutego 2016 r. pracownik niepedagogiczny może pracować na czas określony w tym samym przedszkolu lub szkole nie dłużej niż 3 miesiące dni i można zawrzeć z nim maksymalnie trzy umowy terminowe.W wyjątkowych sytuacjach umowę terminową można nawiązać bez względu na obowiązujące limity. Dotyczy to umów zawieranych:

1)    w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,

2)    w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,

3)    w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,

4)    w przypadku gdy dyrektor przedszkola lub szkoły wskaże obiektywne przyczyny zatrudnienia terminowego leżące po jego stronie

–      jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.

Umowa niepodlegająca limitom wymaga zgłoszenia do PIP...

Ze wskazywaniem „obiektywnych przyczyn” wiąże się jeszcze jeden obowiązek. Chodzi o zgłoszenie faktu zawarcia takiej umowy do okręgowego inspektora pracy, w ciągu pięciu dni roboczych od dnia zawarcia umowy, wskazując na przyczynę jej zawarcia.

Obowiązek zgłoszenia faktu zawarcia umowy oraz uzupełnienie umów o podanie celu lub okoliczności ich zawarcia dotyczy również umów już trwających 22 lutego 2016 r. – te umowy należało uzupełnić o informacje o celu lub przypadku zatrudnienia terminowego w ciągu trzech miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów.

… w przeciwnym razie należy liczyć się z konsekwencjami

Brak zgłoszenia faktu zawarcia umowy na czas określony na zasadach szczególnych może skutkować wystąpieniem przez inspektora PIP, za zgodą pracownika, do sądu pracy z powództwem o ustalenie istnienia stosunku pracy zawartego na czas nieokreślony. Możemy mieć więc do czynienia z sytuacją, w której umowa na czas określony zawierana jest słusznie, ale zaniedbania w wykonaniu obowiązku zawiadomienia PIP spotkają się z aktywną reakcją inspekcji.  Bezpośrednie konsekwencje może ponieść także dyrektor przedszkola lub szkoły. Przepisy Kodeksu pracy przewidują grzywnę w wysokości od 1.000 do 30.000 zł za brak zawiadomienia okręgowego inspektora pracy o zawarciu umowy o pracę na czas określony na zasadach szczególnych oraz wskazania przyczyn zawarcia takiej umowy w terminie pięciu dni roboczych od dnia jej zawarcia.

Gdyby sytuacja taka powtarzała się i nie stanowiła jednorazowego błędu, ale uchybienie, któremu można przypisać cechy uporczywego lub złośliwego łamania prac pracowniczych, to stanowiłoby to przestępstwo określone w art. 218 Kodeksu karnego. Osoba, która się go dopuszcza podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat trzech.

Błąd trzeba niezwłocznie naprawić

W przypadku uchybienia terminu na zgłoszenie zawarcia umowy na czas określony dyrektor przedszkola powinien niezwłocznie to uczynić, a jeżeli dotrzymaniu terminu stanęły na drodze okoliczności niezależne od pracodawcy, to należy to w zgłoszeniu wskazać. Błędne natomiast byłoby rozumowanie tego rodzaju, że skoro zgłoszenia nie dokonano w terminie, to lepiej go nie składać wcale.

Uzasadnieniem dla znowelizowanych przepisów jest niewątpliwe wyposażenie PIP w instrumenty kontroli, czy stosowanie umów na czas określony nie jest nadużywane. Jeżeli więc faktycznie istnieje uzasadnienie dla decyzji dyrektora o zawarciu kolejnej lub długotrwałej umowy na czas określony, to należy przekazać właściwe zgłoszenie PIP i racjonalnie uzasadnić decyzję pracodawcy. Forma zgłoszenia już po upływie ustawowego terminu nie powinna odbiegać od zgłoszenia podstawowego. Nie na formę zwraca tu zresztą uwagę ustawodawca, ale na realność i zasadność zawarcia kontraktu terminowego.

Grzegorz Ilnicki, prawnik, specjalista prawa pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39581 )
Array ( [docId] => 39581 )