Pracownicy niepedagogiczni szkoły publicznej posiadają status pracowników samorządowych. Co więcej, stanowisko referenta jest stanowiskiem urzędniczym. Kandydat do pracy na tym stanowisku musi spełnić następujące wymogi:
Zaświadczenie o niekaralności kandydata na stanowisko referenta
Dyrektor nie może żądać od kandydata do zatrudnienia na stanowisku urzędniczym przedłożenia informacji o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Może natomiast wymagać od niego własnoręcznego oświadczenia lub samodzielnie wystąpić o udzielenie takiej informacji.
Wymogi dla kandydata na stanowisko urzędnicze
- posiadać co najmniej wykształcenie średnie,
- nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe;
- cieszyć się nieposzlakowaną opinią.
Ustawa o pracownikach samorządowych nie przewiduje wymogu każdorazowego żądania od kandydata informacji o niekaralności z KRK. Wobec braku takiego przepisu dyrektor nie może skutecznie żądać od kandydata do pracy przedłożenia takiej informacji. Możliwość żądania takiej informacji powinna być bowiem wprost przewidziana w przepisach prawa.
W jaki sposób dyrektor sprawdzi niekaralność kandydata
Pracodawca może zastosować jedno z poniższych rozwiązań:
- zażądać od pracownika własnoręcznego oświadczenia o niekaralności w zakresie wskazanym w art. 6 ust. 3 pkt 2 ustawy o pracownikach samorządowych,
- wystąpić samodzielnie o udzielenie informacji o niekaralności kandydata do pracy do Krajowego Rejestru Karnego.
Prawo do uzyskiwania informacji z KRK przysługuje bowiem pracodawcom w zakresie niezbędnym dla zatrudnienia pracownika, co do którego z przepisów ustawy wynika wymóg niekaralności.
- art. 6 ust. 3 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 902),
- art. 221 § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1666),
- art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy z 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 1036 ze zm.),
- załącznik nr 3 do rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1786).
Zobacz także:
Tagi: oświata, stosunek pracy
