Plan urlopów na rok 2017 – pięć zasad o których trzeba pamiętać

Autor: Wysocka Marta
Data: 29-11-2016 r.

Urlop wypoczynkowy w placówkach nieferyjnych udzielany jest zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów należy podać do wiadomości wszystkich nauczycieli. Przepisy nie określają, kiedy należy go sporządzić, ale w praktyce należy zrobić to do końca roku. Poznaj pięć zasad o których trzeba pamiętać przy jego opracowywaniu.

Plan urlopów jest on więżący dla pracodawcy i pracowników, ale nie stanowi bezwzględnego obowiązku rozpoczęcia urlopu we wskazanym terminie. Jeżeli zaistnieją ważne potrzeby – termin planowanego urlopu będzie można zmienić. Nie oznacza to jednak, że podczas sporządzania tego planu nie trzeba stosować się do podstawowych zasad związanych z planowaniem urlopów wypoczynkowych w przedszkolach.

1. Ustalenie planu urlopów - najlepiej przed rozpoczęciem nowego roku kalendarzowego

 

Przepisy nie określają terminu, w jakim powinien być sporządzony plan urlopów w przedszkolu. Ze względu na to, że nauczyciele placówki nieferyjnej mogą korzystać z urlopu już od 1 stycznia danego roku kalendarzowego, ustalenie planu urlopów powinno nastąpić najpóźniej 31 grudnia roku poprzedzającego. Możliwe jest także ustalanie planu urlopów na okresy krótsze niż rok kalendarzowy.

2. Ustalając grafik urlopów, bierzesz pod uwagę wnioski pracowników

Pracodawca, planując urlopy, bierze pod uwagę wnioski pracowników dotyczące terminu wykorzystania urlopu oraz uwzględnia konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Powinien więc umożliwić pracownikom składanie takich wniosków, wyznaczając im odpowiedni termin. Pracodawca nie jest jednak związany wnioskami, gdy kolidują one z zapewnieniem normalnego toku pracy.

3. Plan urlopów bez 4 dni na żądanie

Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego pracownikowi zgodnie z art. 1672 Kodeksu pracy, czyli tzw. urlopu na żądanie. Jeżeli nauczyciel ma prawo do 35 dni urlopu w 2015 r., w planie można ująć jedynie 31 dni urlopu. Analogicznie, pracownik niepedagogiczny z prawem do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni urlopu może mieć zaplanowane jedynie 22 dni urlopu.

4. Urlop może być wykorzystany w częściach, w tym jedna część musi trwać 14 dni kalendarzowych

Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Dotyczy to także nauczycieli przedszkoli. 14 kolejnych dni kalendarzowych obejmuje nie tylko dni robocze, co oznacza, że nauczyciel nie musi wykorzystać w jednej części 14 dni z puli swojego urlopu wypoczynkowego, ale musi mieć 14 dni kalendarzowych nieprzerwanego wypoczynku (wchodzą w ten okres dni wolne od pracy, niedziele i święta).

5. Dni wolne za święto to nie urlop, a zatem nie są ujmowane w planie

Potocznie zwane dni wolne za święto to nie jest urlop wypoczynkowy. Udzielenie dni wolnych wynika z konieczności obniżenia wymiaru czasu pracy w związku ze świętem przypadającym w inny dzień niż niedziela (art. 130 §2 Kodeksu pracy). Co istotne, przepis ten nie ma zastosowania do nauczycieli, także tych zatrudnionych w placówkach nieferyjnych. Obniżenie wymiaru czasu pracy w związku ze świętami przypadającymi w sobotę nie będzie w ogóle dotyczyło nauczycieli zatrudnionych w oddziale przedszkolnym. Zasady rozliczania czasu pracy są bowiem odmienne niż pracowników niepedagogicznych oraz zostały w całości uregulowane w Karcie Nauczyciela.

Marta Wysocka specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39777 )
Array ( [docId] => 39777 )