Urlop zdrowotny nauczyciela – tylko na pełnym etacie

Data: 09-11-2012 r.

Urlop dla podratowania zdrowia przysługuje tylko nauczycielom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy na czas nieokreślony. Nie mogą ubiegać się o niego pedagodzy zatrudnieni na niepełny etat lub zastępstwo.

Dyrektor szkoły może udzielić urlopu zdrowotnego nauczycielom pracującym w wymiarze godzin odpowiednim dla charakteru pracy tj.:

  • 18 godzin tygodniowo w przypadku nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjów i liceów ogólnokształcących,
  • 30 godzin tygodniowo w przypadku nauczycieli bibliotekarzy,
  • 25 godzin tygodniowo w przypadku nauczycieli przedszkoli pracujących z dziećmi poniżej szóstego roku życia,
  • 22 godzin tygodniowo w przypadku nauczycieli przeszkoli i placówek przedszkolnych pracujących z dziećmi sześcioletnimi,
  • 20 godzin tygodniowo w przypadku pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych.

O urlop mogą ubiegać się nauczyciele zatrudnieni co najmniej od 7 lat, a czas jego trwania nie może przekroczyć jednego roku. W przypadku nauczycieli osiągających w ciągu najbliższego roku wiek emerytalny, urlop zdrowotny może zostać udzielony na okres do miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nabędzie on uprawnienia emerytalne (art. 73 ust. 1 i 2 KN).

Urlop zdrowotny nauczyciela w orzecznictwie Sądu Najwyższego

Wymóg zatrudnienia w wymiarze pełnego etatu może budzić wątpliwości dotyczące tego, czy osoby pracujące w kilku placówkach również mogą ubiegać się o urlop zdrowotny nauczyciela, jeżeli po zsumowaniu godzin realizowanych w tych placówkach osiągają pełen wymiar czasu pracy. Rozstrzygnięciem tej kwestii jest uchwała Sądu Najwyższego z 14 lutego 2012 r. (III PZP 1/12) o następującym brzemieniu: „Dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi zatrudnionemu w tej szkole w pełnym wymiarze zajęć”.

 

Uchwała jednoznacznie wskazuje, że o urlop dla podratowania zdrowia może ubiegać się wyłącznie nauczyciel, który w jednej szkole realizuje właściwą dla charakteru pracy liczbę godzin. W uzasadnieniu Sąd Najwyższy wskazuje na fakt, iż urlopu udziela dyrektor szkoły, a zatem nie jest możliwe podjęcie przez niego decyzji wpływającej na pracę nauczyciela w innej placówce. Oznaczałoby to postawienie przed faktem dokonanym dyrektora tej placówki, w której nauczyciel realizuje pozostałą część etatu.

Należy także przypomnieć, że urlop zdrowotny nie zostanie udzielony nauczycielowi, który przez okres przekraczający 182 dni był niezdolny do pracy z powodu choroby, a orzeczenie lekarza wskazuje na dalszą niemożność powrotu do pracy. Sąd Najwyższy w wyroku z 25 lipca 2006 r. (I PK 47/06) uzasadnił decyzję odmowną tym, że: „Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni”.

Wyrok nie pozostawia wątpliwości, że urlop zdrowotny nauczyciela nie przysługuje osobom, które w ciągu ostatniego roku wykorzystały więcej niż 182 dni zwolnienia lekarskiego.

Obecnie trwa dyskusja nad wprowadzeniem nowelizacji do Karty Nauczyciela. Jedną z propozycji ustawodawców jest ograniczenie możliwości korzystania z urlopu dla podratowania zdrowia. Bądź na bieżąco i śledź aktualności z Magazynem Nauczyciela.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30559 )
Array ( [docId] => 30559 )