Czy są ulgi podatkowe w związku z pomocą dla uchodźcy?

Kategoria: PIT
Data: 04-03-2022 r.

Ministerstwo finansów zapewnia, że osoba z Ukrainy, która w ramach pomocy otrzyma darowiznę, nie będzie ponosiła kosztów podatkowych z tego tytułu. Dodatkowe ulgi podatkowe przewiduje także dla osób i podmiotów, które pomagają uchodźcom. 

Analiza polskich przepisów podatkowych prowadzi do wniosku, że osoba z Ukrainy, która otrzymała pomoc na terenie naszego kraju, musiałaby rozliczyć podatek od darowizny. Nie ma żadnego zapisu dotyczącego ulg podatkowych dla uchodźców. 

Nowe ulgi podatkowe dla darczyńców i obdarowanych 

Sprawę skomentowało Ministerstwo Finansów. Zapowiedziało wprowadzenie nowych przepisów podatkowych, na podstawie których obdarowane osoby z Ukrainy otrzymają odpowiednie ulgi podatkowe, które faktycznie umożliwią skorzystanie z przekazywanej pomocy. 

Ważne!
Osoba z Ukrainy, która otrzyma darowiznę poprzez organizację pozarządową nie zapłaci podatku PIT. 

Dodatkowo trwają prace nad przepisami dotyczącymi zwolnień z podatku od spadków i darowizn. Założono, że będzie ono ograniczone czasowo - z przepisów dotyczących zwolnienia z obowiązku opłacania podatków od spadków i darowizn będzie można skorzystać od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r. 

Komu przysługuje ulga podatkowa? 

Darowizny przekazywane na działalność pożytku publicznego za pośrednictwem organizacji pozarządowej, fundacji czy stowarzyszeń, działających na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego już dziś można odliczyć od podatku. 

Wartość darowizny można odliczyć od podstawy opodatkowania. Wprowadzone są jednak limity - w podatku dochodowym od osób fizycznych można odliczyć maksymalnie 6% dochodu, natomiast w podatku dochodowym od osób prawnych - 10%. 

Te rozwiązania mogą stosować osoby i podmioty które pomagają Ukrainie. 

Ważne! Przekazując pomoc dla Ukrainy za pośrednictwem organizacji pozarządowych, w rocznym zeznaniu PIT lub CIT można odliczyć od podatku kwotę darowizny

Warto pamiętać, że w tej sytuacji konieczne jest udokumentowanie takiego wydatku. Wystarczy dowód wpłaty na rachunek bankowy organizacji. Jeśli będzie to darowizna rzeczowa będzie potrzebne oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny, w którym znajdzie się także określenie wartości daru i dane darczyńcy. 

Darowizna jako koszt podatkowy

Kolejna regulacja, nad którą trwają prace jest możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na wytworzenie lub ceny nabycia rzeczy, które były przedmiotem darowizny. Ta możliwość także zostanie ograniczona czasowo - będzie można zaliczać do kosztów uzyskania przychodu jedynie wydatki na darowiznę przekazywaną od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r.  

Ponieważ forma pomocy jest niezwykle zróżnicowana, ustawa nie będzie szczegółowo wymieniać wszelkich świadczeń. Będzie można zaliczyć do tego wszelką formę pomocym m.in. udostępnienie mieszkania, zagwarantowanie wyżywienia, przekazanie leków itp.

źródło: Strona Ministerstwa Finansów - www.gov.pl
oprac.red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41344 )
Array ( [docId] => 41344 )