Będą zmiany w podatku od spadków i darowizn

Data: 06-08-2013 r.

Trzy stawki liniowe: 1%, 2%, 3% w podatku od spadków i darowizn. Ich zastosowanie będzie zależało od grupy podatkowej w ramach, której darowizna będzie przekazywana. To jedna z propozycji w projekcie zmian do ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Posłowie z Ruchu Palikota zaproponowali zmiany do ustawy o podatku od spadków i darowizn. Przygotowany projekt wprowadza górny limit kwoty zwolnionej z podatku od spadków i darowizn w wysokości 1 000 000 zł w przypadku darowizn dokonanych w ramach najbliższej rodziny.

Posłowie proponują wprowadzenie wyższych kwot wolnych od podatku.
I tak dla:
  • pierwszej grupy podatkowej - 15 000 zł,
  • dla drugiej grupy podatkowej - 10 000 zł,
  • dla trzeciej grupy podatkowej - 5 000 zł.
Kolejna propozycja zmian dotyczy stawek podatkowych. Projektodawcy chcą trzech stawek liniowych 1%, 2%, 3%. Ich zastosowanie będzie zależało od grupy podatkowej w ramach, której darowizna będzie przekazywana.
Kolejny obszar, w którym proponowane są nowe rozwiązania to art. 16 ustawy. W obecnym brzmieniu ustawy przepis ten pozwala na skorzystanie z ulgi mieszkaniowej.

Przysługuje ona wszystkim, podatnikom niezależnie od przynależności do określonej grupy podatkowej. Posłowie chcę ten przepis wykreślić. Ich zdaniem większość darowizn budynków i lokali mieszkalnych dokonywana jest pomiędzy osobami uprawnionymi do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn (w ramach najbliższej rodziny). Posłowie uznają, że planowane obniżenie stawek podatku od spadków i darowizn spowoduje, że dalsze utrzymywanie tej ulgi jest bezcelowe.


Źródło:
projekt z 23 lipca 2013 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Maciej Soprych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30811 )
Array ( [docId] => 30811 )