Czym jest podatek tonażowy

Autor: Szulik Katarzyna
Data: 26-10-2012 r.

To forma opodatkowania dochodów przez osoby fizyczne i prawne, które prowadzą działalność w zakresie usług międzynarodowej żeglugi morskiej świadczonych przy pomocy statków, których pojemność przekracza ustalony w ustawie poziom 100 GT.

Co jest przedmiotem opodatkowania

Przedmiotem opodatkowania mogą być takie podstawowe usługi, jak: transport ładunków lub pasażerów, holowanie i ratownictwo pełnomorskie oraz pogłębianie dna morskiego, a także wydobywanie materiałów z dna morskiego. Ustawa przewiduje, że tym rodzajem podatku mogą być także objęte inne dochody w przypadku, gdy ich wykonanie jest powiązane z podstawowymi działaniami armatorów.

Są to np. działalność kantorowa, załadunek i rozładunek czy sprzedaż towarów i usług, którą prowadzi się na terenie statków. Istnieje pięć grup rodzajów usług, których dochody nie podlegają temu podatkowi: prace geologiczne (podwodne oraz eksploatacja dna morskiego), budowa inwestycji morskich i remonty urządzeń morskich, rybołówstwo i przetwórstwo rybne, usługi świadczone na terenie portów oraz usługi edukacyjne, sportowe, turystyczne i naukowe.

 

Jaka jest podstawa i stawki opodatkowania

Za podstawę opodatkowania uznawany jest dochód armatora, który uzyskał z działalności objętej przez podatek. Dochód oblicza się szacunkowo; uwzględnia się okres eksploatacji wszystkich statków, które należą do armatora, a także dobowy dochód uzależniony od tego, jaką pojemność ma statek. Co do stawek – podaje się je w euro, a dopiero potem przelicza na polską walutę. Oblicza się go w skali proporcjonalnej. Stawka wynosi 19%.

W przypadku, gdy armator to osoba fizyczna kwota podatku pomniejszana jest o składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Opłat dokonuje się za okresy miesięczne do 20 dnia następnego miesiąca po miesiącu, za który dokonuje się opłaty. Co ważne ta forma opodatkowania to wybór samego podatnika. Podatek ten płaci się przez okres nie krótszy niż 5 lat.

Szulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30786 )
Array ( [docId] => 30786 )