Darowizna środków pieniężnych - warunki zwolnienia

Data: 21-03-2023 r.

O tym kiedy można skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn w przypadku darowizny środków pieniężnych, same organy skarbowe miały różne zdanie. Wątpliwości powinna rozwiać uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 marca 2023 r. jednoznacznie przesądzająca o tym, w jaki sposób - na potrzeby zwolnienia - darowizna powinna być udokumentowana

Pod koniec roku do Naczelnego Sądu Administracyjnego zwrócił się Rzecznik Praw Obywatelskich, który wyraźnie podkreślał, że tak naprawdę nie ma pewności w jaki sposób stosować art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

 

Zgodnie z przywołaną regulacją, małżonek, zstępni (dzieci, wnuki itd), wstępni (rodzice, dziadkowie itd), pasierb, rodzeństwo, a także macocha i ojczym będą zwolnieni od podatku od darowizn w przypadku darowizny, której przedmiotem są pieniądze, jeśli:
a) zgłoszą nabycie darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy
b) jeśli wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie  doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

Wątpliwości budzi sformułowanie, że przekazanie pieniędzy musi być udokumentowane dowodem przekazania na rachunek płatniczy lub inny rachunek, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym. 

Niektórzy uznają, że ze zwolnienia można dokonać jedynie w przypadku gdy pieniądze będą przelane na rachunek bankowy z innego rachunku bankowego. Inni z kolei akceptują także udokumentowanie takiej wpłaty nawet samego obdarowanego na własną rzecz w imieniu darczyńcy. 

Niestety ten rygorystyczny pogląd pojawia się nader często. Stąd potrzeba uchwały NSA, która miała wyjaśnić przepisy. W dniu 20 marca 2023 r. NSA stwierdził, że sformułowanie "udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym" powinno być interpretowane w taki sposób, że: "warunkiem wystarczającym do skorzystania ze zwolnienia podatkowego uregulowanego w tym przepisie jest udokumentowanie dokonania przekazania środków pieniężnych we wskazany w tym przepisie sposób przez darczyńcę na rzecz obdarowanego."

Źródło:

Komunikat dotyczący uchwały 7 sędziów NSA z dnia 20 marca 2023 r. o sposobie udokumentowania darowizny środków pieniężnych na potrzeby zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, sygn. III FPS 3/22 - opublikowany na oficjalnej stronie internetowej Naczelnego Sądu Administracyjnego - portal nsa.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42774 )
Array ( [docId] => 42774 )