Gminy potrzebują interpretacji przepisów prawa podatkowego

Data: 11-03-2022 r.

Samorząd doradców podatkowych zakazał interpretowania przepisów prawa podatkowego na rzecz organów podatkowych. Doradcy podatkowy mogą jedynie wydawać opinię i prowadzić działalność edukacyjną. Minister Finansów się nie zgadza.

Samorząd zdecydował, że doradcy podatkowi nie mogą świadczyć usług na rzecz organów podatkowych. Decyzja zawarta w uchwale zapadła na podstawie działalności doradcy na rzecz gmin w zakresie podatku od nieruchomości. Niejednokrotnie zdarzało się, że organy podatkowe - czyli gminy - korzystały z pomocy doradców. Same nie były w stanie zinterpretować przepisów. Dochodziło więc do pewnego paradoksu - organ potrzebował interpretacji przepisów na podstawie których wydawał decyzje podatkowe. 

 

Ważne: Samorząd zdecydował, że działalność doradcy podatkowego na rzecz organu podatkowego jest sprzeczna z etyką zawodową. Doradca jest powołany do obrony interesów podatnika, a nie do pomocy organom podatkowym.

Warto zauważyć, że dotyczy to jedynie sytuacji, gdy organ podatkowy potrzebuje interpretacji gdy działa właśnie jako organ podatkowy a nie jako podatnik. Można sobie wyobrazić, że gmina będzie potrzebowała pomocy w interpretacji przepisów dotyczących podatku VAT. W takim przypadku nie ma żadnych przeciwwskazań, by skorzystała z usług doradcy podatkowego. 

Minister Finansów uznał, że uchwała jest niezgodna z prawem i na tej podstawie ją zawiesił. Ministerstwo Finansów podkreśla, że taka materia jak ograniczenia w wykonywaniu zawodu nie może być regulowana uchwałą samorządu. Uchwała została zawieszona, ale ministerstwo zapowiada, że podejmie prace nad uregulowaniem tych kwestii właśnie w ustawie. 

Zgodnie z Ordynacją podatkową, jednostki samorządu terytorialnego są organami podatkowymi w określonym zakresie. Zakres ten określają dochody własne. W związku z tym wójt, burmistrz, czy prezydent miasta będą właściwi z tytułu podatków od nieruchomości, rolnego, leśnego czy podatku od środków transportowych. Odpowiednio - organami podatkowymi są: starosta albo marszałek województwa. 

W całej historii najsmutniejsze jest jednak to, że przepisy podatkowe są na tyle skomplikowane, że podmiot mający je zastosować nie radzi sobie z ich interpretacją. I nie mówimy tutaj przecież o bardzo skomplikowanych stanach faktycznych. Rozsądniejszym rozwiązaniem byłaby więc poprawa jakości tworzenia przepisów i dbałość o ich przejrzystość. Do tego czasu wydaje się zasadne dostarczenie organom podatkowym możliwości konsultowania się w sprawie stosowania niezrozumiałych przepisów, w taki sposób, by pomoc doradców podatkowych nie była potrzebna, ale by jednak w pełni świadomie mogli stosować prawo. 

Źródło:

Ministerstwo Finansów - portal gov.pl 

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41382 )
Array ( [docId] => 41382 )