Jak uniknąć podatku od darowizny pieniężnej

Data: 05-11-2012 r.

Podstawa opodatkowania darowizny pieniężnej może wynosić od 3 do 12%, w zależności od grupy podatkowej. Można jednak uniknąć podatku od spadków i darowizn po spełnieniu odpowiednich warunków.

Zwalnia się od podatku w całości nabycie pieniędzy lub innych rzeczy przez m.in.:

  • małżonka,
  • zstępnych (dzieci nabywają od rodziców),
  • wstępnych.

Aby jednak uniknąć podatku należy spełnić dwa warunki:

  • dokonać zgłoszenia do właściwego urzędu skarbowego ze względu na miejsce zamieszkania (osoby obdarowanej) w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Zgłoszenia dokonujemy na formularzu - SD Z2.
  • darowiznę należy dokumentować dowodem przekazania na rachunek bankowy, rachunek prowadzony przez skok lub przekazem pocztowym.

Ważna jest grupa podatkowa

Tak więc, aby skorzystać ze zwolnienia podatkowego, należy zgłosić się do odpowiedniego urzędu skarbowego (ze względu swojego miejsca zamieszkania) w terminie 6 miesięcy od otrzymania darowizny fakt otrzymania darowizny (jeśli kwota darowizny przekracza kwotę wolną od podatku, czyli w tym przypadku 9.637zł). Zgłoszenia należy dokonać na aktualnym formularzu SD Z-2 oraz udokumentować np. drukiem dokonanego przelewu bankowego.

Należy pamiętać, że kwota wolna od podatku różni się w zależności od grupy podatkowej: I oraz II i III , czyli np. w sytuacji gdy otrzymujemy darowiznę od dalszej rodziny czy osób niespokrewnionych.

Kiedy zwolnienie nie wymaga zgłoszenia do US

Obowiązek zgłoszenia do urzędu skarbowego nie występuje, gdy:

  • nabycie od tej samej osoby w okresie 5 lat od daty pierwszego nabycia nie przekroczyła kwoty wolnej od podatku, właściwej dla I grupy podatkowej (czyli obecnie 9.637 zł).

Uwaga na 20% stawkę podatku!

Jeśli otrzymanie darowizny zostanie ujawnione podczas postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego, a należny podatek od nabycia nie został zapłacony, wówczas darowizna podlega opodatkowaniu według stawki 20%. Warto więc zadbać o kilka formalności.

Podstawa prawna:

- art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn z 28 lipca 1983 r. (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 93, poz. 768).

Opracowanie redakcyjne: Lidia Pogodzińska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30790 )
Array ( [docId] => 30790 )